Sorting by

×
Bilimsel GelişmeKimyaMakalelerTıp ve SağlıkVeterinerlik

Koronavirüs ve Diğer Solunum Yolu Virüslerine Karşı Etkili Antiviral İlaç Bulundu

Nottingham Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı yeni araştırmada thapsigargin adı verilen ilacın, COVID-19 başta olmak üzere çeşitli virüslere karşı etkili bir antiviral ilaç olduğu gösterildi.  Viruses* dergisinde yayınlanan çalışmada, ilacın koronavirüs, RSV, influenza A ve soğuk algınlığı gibi viral hastalıklarda hayli etkili olduğu anlatılıyor.  

Akut solunum virüsü enfeksiyonları farklı virüsler tarafından oluşsa da,klinik olarak ilk görünümleri benzer olabiliyor. İşte bu durumda etkili geniş spektrumlu bir ilaç, tek seferde farklı virüs tiplerini hedefleyerek klinik kontrolü iyileştirebilir. Eğer bu antiviral ilacın gerçekten potansiyeli varsa, toplum sağlığı, aktif infeksiyon ve yayılmayı kontrol etmede kolaylık sağlayabilir.

Bu araştırma, Prof. Kin-Chow Chang ve Nottingham Üniversitesi’ndeki (Veteriner Bilimleri, Biyobilimler, Eczacılık, Tıp ve Kimya Okulları) uzmanlar ve Hayvan ve Bitki Sağlığı Ajansı’ndaki (APHA) ve Çin Tarım Üniversitesi ve Pirbright Enstitüsü tarafından yürütülen ortak bir projedir.

Bu çığır açıcı çalışmada, araştırmacılar bitkilerden elde edilen bir antiviral ilacın, küçük dozlarda kullanıldığında geniş spektrumlu ve konak merkezli doğal antiviral tepki yaratarak, COVID-19 dahil 3 temel insan solunum yolları virüsüne oldukça etkili olduğunu buldu.  

thapsigargin molekülü

Thapsigargin Virüsün Kendini Kopyalamasını Engelliyor

Hücre kültürü ve hayvan çalışmalarında thapsigargininin umut vadeden bir antiviral olduğuna dair anahtar özellikler ise aşağıdaki gibidir:  

  • Viral enfeksiyon öncesi veya enfeksiyon sırasında kullanıldığı etkilidir.
  • Alındıktan sadece 30 dakika sonra virüsün kendini kopyalamasını en az 48 saatliğine engelleyebilme.
  • Asidik pH’ı stabil olduğundan oral yolla yutulabilir yani enjeksiyon veya hastaneye gitmeye gerek yoktur.
  • Virüs direncini arttırmaz
  • Mevcut antiviral seçeneklerden yüzlerce kat etkilidir
  • Koronavirüs ve influenza A virüsünün birleşmiş enfeksiyonuna tek virüs enfeksiyonu gibi etki gösterir.
  • Antiviral olarak güvenlidir(prostat kanseri tedavilerinde thapsigargin türevi test edilmiştir).

Prof. Chang diyor ki: “Bu antivirale ve COVID-19 gibi virüsler üzerindeki etkisine dair araştırmamız henüz ilk safhasında olsa da, elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. “

“Mevcut pandemide aktif enfeksiyonu engellemek için aşılar kullanılsa da, tedavi için halen etkili antivirallere ihtiyaç duyuluyor. Gelecekteki pandemilerin hayvan kökenli olabileceği düşünülürse, insan zoonoz (hayvandan insana) ve ters insan zoonozunun(insandan hayvana) yayılma düşünüldüğünde, thapsigargin gibi antiviraller, antiviral enfeksiyonların kontrolü ve tedavisinde önemli rol oynayabilir.”

Aslında Influenza virus, koronavirüs ve RSV gibi küresel patojenler insanlar kadar hayvanları da etkilemektedir. Thapsigargin bileşiği özellikle, konak merkezli yeni nesil güçlü antiviral ilaçların geliştirilmesinde liderlik edecektir. Hatta bu sayede “Tek Sağlık” yaklaşımıyla insan ve hayvan virüsleri tek bir hedef altında toplanabilir.

Prof. Chang şunu da ilave ediyor: ”Halen daha test yapmamız gerekse de, mevcut bulgular thapsigargin ve türevlerinin COVID-19 ve influenza virüse karşı umut vadeden tedaviler olduğunu kuvvetle işaret ediyor. Bu ilaçların gelecekteki yeni Hastalık X pandemisine karşı bizi koruma potansiyeli vardır.”

İleri okuma ve araştırma:

* Al-Beltagi, S., C.A. Preda, L.V. Goulding, J. James, J. Pu, P. Skinner, Z. Jiang, B.L. Wang, J. Yang, A.C. Banyard, K.H. Mellits, P. Gershkovich, C.J. Hayes, J. Nguyen-Van-Tam, I.H. Brown, J. Liu, and K.-C. Chang. 2021. Thapsigargin is a broad-spectrum inhibitor of major human respiratory viruses: respiratory syncytial virus, coronavirus and influenza A virus. Viruses. (in press).

Kaynak
Nottingham Üniversitesi
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Koronavirüs ve Diğer Solunum Yolu Virüslerine Karşı Etkili

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu