Sorting by

×
Tıp ve Sağlık

Aşırı Kilo veya Zayıflık Migreni Tetikliyor

ABD’deki John Hopkins,  İtalya’daki Aquila ve Avustralya’daki bilim adamlarının ortak çalışması, aşırı kilo ve aşırı  zayıflığın migren olma riskini arttırdığını gösterdi.

Bilim adamları 300 bin kişinin katıldığı konuya ilişkin 12 araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi.

Obezite ve  migren arasında bağ bulunduğunu belirleyen bilim adamları migren ve kan dolaşımı bozukluğundan kaynaklanan iskemik kalp rahatsızlıklarının ilişki olduğu sonucuna da vardı.

Çalışma sonunda obezlerde (vücut kitle indeksi 30 ya da üzeri) migren görülme riskinin normal kilodaki kişilere kıyasla yüzde 27 fazla olduğu ortaya çıktı. Aşırı zayıf kişilerde (vücut kitle indeksi 18,5’in altında)  ise bu oran yüzde 13 olarak belirlendi.

Bilim adamları, kilo alımı ya da kaybına bağlı olarak yağ dokusundaki değişikliğin birçok protein ve hormonun işleyişi ve üretimini bozduğunu belirtti.

Araştırmanın başındaki Lee Peterlin, vücut yapısının migren riskini nasıl etkilediğinin henüz tam anlamıyla bilinmediğini ancak yağ dokusunun endokrin organı olduğunu ve tiroid gibi diğer bu tür organlara benzer şekilde bu dokunun da rahatsızlıklara yol açabileceğini açıkladı.

Aşırı kilo veya aşırı zayıflığın migren hastaları için de iyi olmadığını belirten bilim adamları ideal ve sağlıklı kilonun migren riskinin azalmasını sağlayabileceğini vurguladı.

Çalışmanın sonuçları tıp dergisi ‘’Neurology’’ de yayımlandı.

https://www.topsante.com/medecine/troubles-neurologiques/migraine/migraine-le-poids-en-cause-617234

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Aşırı Kilo ve Zayıflık Migreni Tetikliyor - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu