MakalelerTıp ve Sağlık

Prostat Kanserinin Teşhisinde MR, Biyopsiden Daha İyi Sonuçlar Veriyor

İngiltere’de bilim adamları, prostat kanserinin teşhisi yolunda büyük bir adım attı.Yapılan araştırma, prostat kanserinin teşhisinde Manyetik Rezonans Görüntüleme’nin (MR veya emar),  biyopsi alınmasını önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Sonuçları ‘’The Lancet’’ dergisinde yayımlanan araştırmaya 576 kişi katıldı.

Bilim adamları, MR sayesinde 4 erkekten 1’inde, kanama, ciddi enfeksiyon ve ereksiyon sorunları gibi önemli yan etkilere yol açabilen biyopsiye gerek duyulmadığını belirledi.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Haşim Ahmed, PSA testi sonucu yüksek çıktığında biyopsinin önerildiğini ancak dokular rastgele alındığından biyopsinin kesin bilgi veremeyebileceğini, bu nedenle bazı durumlarda kanserin gözden kaçırılabileceğini belirtti.

İngiltere’de 11 hastanede yapılan araştırmada biyopsi yerine tümörün boyutu, hücrelerin yoğunluğu ve hatta kanserin hangi evrede olduğunu gösterebilen  MR yöntemi kullanıldı.

Araştırmada, MR ile prostat kanserlerinin yaklaşık yüzde 93’ü, biyopsiyle ise yüzde 48,5’i doğru tespit edildi.

Bilim adamların bir sonraki adımda, İngiliz sağlık yetkililerin  prostat kanserinin teşhisinde MR’ın biyopsinin yerini alıp almayacağına karar vermeleri için ekonomik değerlendirme yapmaları bekleniyor.

http://www.topsante.com/medecine/cancers/cancer-de-la-prostate/soigner/cancer-de-la-prostate-l-irm-serait-plus-utile-que-la-biopsie-615203#xtor=RSS-38

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Prostat Kanserinin Teşhisinde MR, Biyopsiden Daha İyi Sonuçlar Veriyor - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Prostat Kanserinin Teşhisinde MR, Biyopsiden Daha İyi Sonuçlar Veriyor. - Bekir Dereli Resmi Web Sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.