Sorting by

×
Videobilim

KAMÇATKA YARIMADASINDAKİ PLOSKY TOLBACHİK YANARDAĞI LAV PÜSKÜRTMEYE DEVAM EDİYOR

Geçenlerde filme alınan Kamçatka yarımadasındaki Plosky Tolbachik yanardağı lav püskürtmeye devam ediyor. Yüzlerce metreye yükselen lavlar kaydedildi. Bilim adamları bölgede pek çok deney yapıyor. Yanardağın yakınındaki kasabaların tehdit altında olmadığı belirtiliyor. Bu bölgeye en yakın kasaba yaklaşık 60 km uzakta.

Plosky Tolbachik yanardağı  son 40 yıldır aktif değildi. Geçen Kasım ayında faaliyete geçen yanardağ, bölgeye bilim adamlarının ve meraklı turistlerin dolmasına neden oldu. Bilim adamları özel önlem alarak lav akıntılarından numuneler alıyor. Aynı zamanda mükemmel bir görsel şölen olan yanardağ herkesi büyülüyor.

Volkan bilimciler 5 km uzunluğundaki çatlak nedeniyle Rusya’ nın uzak doğusunda bulunan Kamçatka yarımadası lav ve küle boğulduğunu bildiriyor. İlk patlamalar 27 Aralık’ ta gerçekleşirken, bilim adamları patlamaların daha süreceğini belirtiyor.

Her yere sızan lavlar nedeniyle yerel bir turist kamp alanı da yok oldu. Bu esnada bölgede turist olmadığı belirtiliyor. Uzayıp giden akıntılar nedeniyle tundralar ve vahşi yaşam alanları teker teker lavlar altında kalıyor.

Mayskoye  ve  Kozyrevsk kasabalarının volkanik külden etkilendiği fakat, kayıp olmadığı belirtiliyor.

http://youtu.be/jhR17xUWbSc

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/news/newsvideo/9755815/Russian-volcano-Plosky-Tolbachik-erupts-spewing-lava-and-ash.html

kamçatka volkanı 2012 faaliyet
kamçatka 3
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu