Sorting by

×
ElektronikKimyaTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Pamukkale’den İlham Alan OnePlus 8T Konsept Telefon, Renk Değiştirebiliyor

Akıllı telefon üreticileri hız, kapasite ve şarj süresi yarışında kıyasıya rekabet ederken, OnePlus yeni telefonu 8T Concept (konsept telefon)yarışı farklı bir boyuta taşıyabilir. Denizli, Pamukkale’den ilham alan üreticiler, özel bir kaplama sayesinde, voltaja göre renk değiştirebilen akıllı telefon üretmeyi başardı.

Yeni telefon mmWave teknolojisinin nimetlerini kullanarak cisimleri ve aktiviteleri algılayarak, takip edebiliyor. Telefonun arka camında voltaja göre renk değiştirebilen metal oksitler var. Örneğine, arkadaşlarınızdan çağrı geldiğinde rengi koyu maviden, gümüşe dönüyor. Telefon üreticisi Türkiye’deki kireçtaşı zengini termal kaplıcalarıyla ünlü, tarihi M.Ö. 8yy’a kadar varan Pamukkale’den ilham aldıklarını belirtiyor.

“Tasarımcılarımız bu renkleri Pamukkale’nin değişik renklerde akan kaplıca sularından ilham alarak tasarladı. Doğa birçok tasarımda mükemmele ulaşmış. Pamukkale ve diğer doğal unsurlardan ilham alarak daha doğal, sezgisel ve zahmetsiz yeni etkileşim tecrübeleri işleyebiliriz,” diyor OnePlus firması.

Bu akan renkler ile 5G teknolojisiyle gelecek radar modülü sayesinde, telefona cisimleri, algılama, görüntüleme, konumlama ve izleme özelliklerini kazandırabilir. Örneğin, kullanıcılar telefona dokunmadan etkileşime girebilir. Renk değişimiyle, gelen çağrının iş telefonu olduğu uyarısı verilebilir. Ya da el hareketleriyle çağrı alınabilir, kişilerin biyografik bilgisi görülebilir.  

Gelecekteki uygulamalarda el hareketleriyle bas arttırma, ses azaltma ya efekt ekleme yapılarak müzik üretimi yapılabilir.

Radar bileşeni mmWave teknolojisini kullansa da, gerçek telefondan ayrı bir iletişim aktarımıyla yönetiliyor.

Aslen bu bir konsept telefonu olduğu için üretime girmeyecek. Fakat üretici bu sayede tüketicileri potansiyel gelecek uygulamaları için teşvik etmek istiyor.

OnePlus bu radar bileşeninin nefes alma düzenin takip ederek renk değişimleri ile tansiyon, nefes alma veya kan şekeri gibi veriler sunarak, kullanıcıları aydınlatabileceğini belirtiyor.

Bu yılın başında piyasaya sürülen OnePlus 8T’de benzeri renk değiştirme özelliğine sahipti. Arka kamerayı kaplayan cam, kamera aktif olduğunda griden,şeffafa dönebiliyordu. Şirket bu özelliğe görünmez kamera diyor. Yeni konsept telefonlar için henüz bir tarih verilmedi. Bakalım yakın gelecekte telefonlar ne gibi şaşırtıcı özellikler sunabilecek

Kaynak
Techxplore
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu