Sorting by

×
Genel

Oyunlardaki Yenilikçi Grafik ve Fizik Etkileşimlerini Monster ile Keşfedin

Dijital oyunları yalnızca zaman geçirme aracı şeklinde görmek, oyuncu bilgisayarı sahibi birçok oyuncunun düştüğü en büyük yanılgılardan biri oluyor. Sundukları konsept ve senaryolarıyla sanat eseri niteliği taşırken teknolojik açıdan özellikle ekran kartı ve işlemci alanındaki gelişmelerin rahatlıkla gözlemlenebilmesine zemin hazırlayan yeni nesil oyunlar, grafik ve fizik etkileşimleri sayesinde daha güçlü bir atmosfer sunuyor. Bu sayede oyunculara hem görsel hem de işitsel anlamda benzersiz birer deneyim yaşatıyor. En az oyuncu bilgisayarı sahibi oyuncular kadar oyun geliştiricilerin de yanında olan NVIDIA, yapımlardaki fotorealistik görüntülerin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor.

GameWorks Destekli Yapımları Gaming Notebook ile Tecrübe Edin

NVIDIA ile iş birliğine giderek geliştirdikleri oyunları daha gerçekçi hâle getirmek isteyen oyun stüdyoları, NVIDIA’nın GameWorks programına katılarak yapımlarına büyük zenginlik kazandırıyor. Gamer notebook modelleriyle deneyimlenebilen oyunlar, GameWorks başlığı altında yer alan OptiX (ray tracing), VisualFX, PhysX ve VRWorks, yapımların son derece gerçekçi olmasını sağlarken oyuncuların, oyun seanslarında görsel bir şölen yaşamalarına yardım ediyor.

NVIDIA GeForce RTX 20 serisi ekran kartlarının bulunduğu gaming laptop modellerinde tecrübe edilebilecek ray tracing özelliği, en güncel görsel yeniliklerin başında geliyor. Farklı ışık kaynaklarından çıkan ışık ışınlarının gerçek zamanlı olarak hesaplanıp sahnenin gidişatına göre gerçekçi görüntüler oluşturulmasını sağlayan teknoloji; gölgelendirme, yansıma ve daha pek çok noktada gözlemlenebiliyor. Battlefield V ile açılışı yapan teknolojiyi, çıkan ve çıkması beklenen birçok yapım destekliyor.

Oyuncu bilgisayarı ile akıcı oynanabilecek güncel oyunların birçoğunda VisualFX kapsamında bulunan FaceWorks teknolojisi öne çıkıyor. Oyunlardaki karakterlere ait yüzlerin gerçekçi görünmesini mümkün kılan skin shaders ve deep scattering etkileri bu teknolojiyle ortaya çıkabiliyor. Göze doğru gelen ışın kırılma hesaplamaları da yine FaceWorks kapsamında gerçekleşiyor.

Ahenkle Dans Eden Saçlar, Fırtınayla Dalgalanan Okyanuslar

NVIDIA GameWorks SDK’sında bulunan HairWorks ve WaveWorks teknolojileri, oyuncuların kendilerini âdeta oyunun içindeymiş gibi hissedebilmelerine aracılık ediyor. Oyuncu bilgisayarı modelleriyle Full HD çözünürlükte 60 fps ve üzeri kare/saniye oranlarında deneyimlenebilen The Witcher 3 gibi oyunlarda yönetilen karakterin saçlarından iri yarı düşmanların devasa tüylerine kadar pek çok öge, HairWorks ile en ince ayrıntısına kadar hesaplanarak ekrana yansıyor. Oyuncu bilgisayarı ile HairWorks destekli yapımları oynayan oyuncular ise tüm bu kapsamlı hesaplamalar esnasında bir performans düşüşü hissetmiyor.

Oyuncu bilgisayarı laptop çeşitleri ile oynanan; aksiyon, macera ve FPS gibi oyunlarda görsel zenginlik oluşturan en önemli unsurları denizler ve okyanuslar oluşturuyor. Yıllar önce geliştirilen oyunlarda doğal su hareketlerinin ekrana yansıtılması çok başarılı olamazken WaveWorks destekli yapımlardaki okyanus ve deniz canlandırmaları gerçek dünyayla birebir örtüşüyor. Rüzgâr, hava ve su taşıtlarının oluşturduğu etkiler de oyuncu bilgisayarı ile oynanan güncel oyunlarda takip edilebiliyor.

Oyunlardaki Çevresel Etkileri Oyuncu Bilgisayarı ile Gözlemleyin

Bazı oyun stüdyoları, NVIDIA’nın yıllar önce bünyesine kattığı PhysX teknolojisinden istifade ederek oyun dünyasında gerçekleşebilecek fiziksel etkileşimleri bu teknolojiyle alabildiğine gerçekçi yansıtıyor. Oyunlardaki karakterlerin giydikleri pelerinlerin harekete bağlı açı değiştirmesi, köy meydanlarındaki bayrakların rüzgârın hızı ve yönüne göre salınımı, topçu ateşiyle duvarların yıkılabilmesi gibi birçok durum, PhysX destekli oyuncu bilgisayarı modelleriyle gözlemlenebiliyor.

NVIDIA’nın oyun geliştiricilerine sunduğu imkânların ardı arkası kesilmezken oyun tutkunları için hazırladığı güçlü ekran kartları da yeni nesil yapımların Full HD ve üstü çözünürlüklerde akıcı şekilde oynanabilmesini sağlıyor. Monster’ın geliştirdiği Abra ve Tulpar serisi oyuncu bilgisayarı modellerinde bulunan NVIDIA GTX 10 ve RTX 20 serisi ekran kartları, güncel oyunlardaki tüm ayrıntıların görülebilmesini mümkün kılıyor. 

Eğer siz de her yönden güçlü ve modern bir oyuncu bilgisayarı almayı planlıyorsanız, Monster’ın Abra ve Tulpar serisi çözümlerinden dilediğinizi edinebilirsiniz. Ürünleri incelemek için https://www.monsternotebook.com.tr/oyun-bilgisayarlari.html sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu