Sorting by

×
Doğa ve ÇevreGenelREKLAMYaşam Tarzı

Cilt Bakımı İçin Püf Noktalar

Cilt bakımı denildiği zaman sadece kadınların tercih ettiği bir lüks gibi algılansa da aslında cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler için oldukça önemli bir detaydır.

Bunun temel sebebi hızla değişen ve yoğunlaşan yaşam şartlarının kişilerin başta sağlıkları olmak üzere ciltlerini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Birçok kişi tarafından çok fazla önemsenmeyen cilt bakımının önemi her geçen gün daha da fark edilmektedir. Çünkü ilerleyen yaşlarda bakımı aksatılmış ciltlerde tıpkı vücut sağlığı gibi dönülmez sıkıntılara yol açabilmektedir.

Neden Cilt Bakımı Yaptırılmalıdır?

Cilt bakımı yaptırılmasının temel amacı sanki güzellik kaygısı gibi düşünülse de aslında düzenli bir şekilde cilt bakımı yaptırılması cilt sağlığı açısından son derece büyük bir öneme sahiptir.

Neden cilt bakımı yaptırılmalıdır sorusunun birçok cevabı olsa da bu cevaplardan bazıları şu şekilde sıralanabilir,

1. Gün içinde güneş ışınlarına direkt maruz kalan cilt zamanla deforme olarak yüksek derece de zarar görmektedir. Bu durum bilimsel araştırmalar ile uzmanlarca kanıtlanmıştır. Uygulanan cilt bakımı rutinleri ile güneş ışınlarının zararlarının kalıcı etkilerinin önüne geçilebilmektedir.

2. Ayrıca gün içerisinde gerek iş gerek eğitimsel sebeplerle aktif bir şekilde dış ortamlarda bulunulması sebebiyle gözenekli yapıya sahip cildin gözenekleri toz, duman, toksin gibi yabancı maddelerle dolarak tıkanmaktadır. Bu tıkanmalar sonucunda ciltte yağlanma, sivilcelenme ve yağlanma gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu olumsuz etkiler de düzenli bir şekilde uygulanan cilt bakımları ile en aza indirilebilmektedir. Gözeneklerin sıkılaşması ve cilde canlılık katan ürünler söz konusu olduğunda akla ilk gelen at kestanesi kremi de cilt bakımı rutinine dahil edilebilir.

3. Dış ortamların etkilerinin yanı sıra uzun süre ofis veya sınıf ortamlarında bulunulması veya yeterince su tüketilememesi gibi nedenlerle ciltte kuruluklar, cansızlık ve erken yaşlanma gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Cildin daha genç, parlak ve canlı bir görünüme sahip olması için cilt yüzeyinde bulunan ölü hücrelerin düzenli bir şekilde temizlenmesi, tıkanan gözeneklerin açılarak içlerinin temizlenmesi ve cildin ihtiyacı olan nemlendirme işlemleri cilt bakımını ile sağlanmaktadır.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı hem kişilerin kendilerinin yapabildiği hem de alanında uzman bir kişiden destek alınarak gerçekleştirilebilmektedir. Birlikte evde kişilerin kendisinin cilt bakımı yaparken dikkat etmesi gereken temel noktalara bakacağız,

· Cilt bakımının ilk adımında cilt temizliğine özen gösterilmesi vardır. Bu adım aktif bir şekilde makyaj yapan kişilerin veya hiç makyaj yapmayan kişilerin de aynı şekilde dikkat etmesi gereken önemli bir detaydır. Sabahları ve akşamları cildin uygun ürünlerle ölü hücre tabakadan, gözeneklere biriken ter ve kirden arındıran bir cilt temizliği yapılmalıdır.

· Düzenli bir şekilde yapılan peeling adımı ile cildin derinlemesine temizlenmesi ve gözeneklerin tamamen nefes alarak pürüzsüz bir cilde sahip olması sağlanmaktadır. Peeling sayesinde cildin kendi kendisini yenilemesi hızlanırken ve yaşlanma etkileri olan kırışıklıklar, kaz ayaklarının oluşumu yavaşlar.

· Cildin nem dengesinin sağlanması da son derece önemli bir detaydır. Yeterince nemli olmayan ciltte kırışıklıkların oluşu hızlanacağından dolayı uygun bir nemlendirici ile cildin esnek yapısı korunacaktır. Ciltte oluşan pullu yapı nem ihtiyacının arttığının temel işareti olacaktır.

· Aralıklı zaman dilimlerinde uygulanan cilt masajı ile kan dolaşımı hızlandırılarak daha canlı bir görünüm elde edilmektedir. Ayrıca kremleri cilde uygularken hafif dokunuşlar kremin cilt üzerindeki emilimini kolaylaştıracaktır.

· Cilt bakımı rutinleri sadece kremlerden oluşuyor gibi görünse de aslında uyku ve beslenme düzenleri de cilt bakımı rutinlerinin destekleyicileridir. Yoğun yağlı beslenme veya A vitamini yönünden zayıf beslenmeler cilt yapısını olumsuz yönde etkileyecektir. Diğer yandan kollajen yapımını kolaylaştıran C vitamininin eksikliği de ciltte oluşan yaraların veya sivilce izlerinin iyileştirmesini geciktirecektir.

· Ayrıca cilt bakımı yapılırken kullanılan yüz temizleme cihazları, makas, cımbız gibi malzemelerin hijyeni de oldukça önemlidir.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu