BiyolojiDoğa ve ÇevreTıp ve Sağlık

Çoğu Vitamin ve Mineral Takviyesinin Faydası Yok

Toronto Üniversitesi St. Michael’s Hastanesi’nden araştırmacıların yürüttüğü araştırmada, sıklıkla kullanılan vitamin ve mineral desteklerin sağlık açısından bir yararı veya zararı olmadığı ortaya kondu. Journal of the American College of Cardiology dergisinde yer alan derlemede, mevcut veriler ve rastgele kontrol denemelerinden oluşan bir inceleme yayınlandı. 2012 Ocak ve Ekim 2017 Ekim arasında yer alan multivitamin, vitamin D,kalsiyum ve vitamin C takviyeleri incelendiğinde, kardiyovasküler hastalıkları, kalp krizini, inmeyi veya prematüre ölümünü engelleme hiçbir fayda veya ilave risk barındırmadığını gösterdi.

“Herkesin kullandığı bu takviyeleri incelediğimizde çok az pozitif etkileri olduğunu görünce oldukça çok şaşırdık. Yaptığımız incelemede multivitamin, vitamin D,kalsiyum veya vitamin C kullanımının ekstra bir yararı olmadığı görüldü,” diyor Dr. David Jenkins.

Ayrıca araştırmada sadece folik asit veya folik asit ile B vitamin takviyesi alımının kardiyovasküler hastalığı ve inme riskini azalttığı bulundu. Aynı zamanda niasin ve antioksidanların herhangi bir sebepten dolayı ölüm riskini arttırmada çok küçük bir etkisi olduğunu gösterdi.

“Bu bulgular ışığında insanların daha bilinçli  takviye alması, eksikliği durumunda  vitamin ve mineralleri doktor tavsiyesinde alması güvence altına alınabilir,” diyor Dr. Jenkins.

Araştırmacılar A, B1, B2, B3 (niacin), B6, B9 (folic acid), C, D ,E,karoten,kalsiyum,demir,çinko,magnezyum ve selenyum takviyelerini inceledi.

Araştırmacılar en iyi vitamin ve mineral kaynağının sebze,meyve ve kuruyemiş gibi doğal kaynaklar olduğunu belirtiyor.

Doğal beslenme saati

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180528171511.htm

Araştırma Referansı:

  1. David J.A. Jenkins, J. David Spence, Edward L. Giovannucci, Young-in Kim, Robert Josse, Reinhold Vieth, Sonia Blanco Mejia, Effie Viguiliouk, Stephanie Nishi, Sandhya Sahye-Pudaruth, Melanie Paquette, Darshna Patel, Sandy Mitchell, Meaghan Kavanagh, Tom Tsirakis, Lina Bachiri, Atherai Maran, Narmada Umatheva, Taylor McKay, Gelaine Trinidad, Daniel Bernstein, Awad Chowdhury, Julieta Correa-Betanzo, Gabriella Del Principe, Anisa Hajizadeh, Rohit Jayaraman, Amy Jenkins, Wendy Jenkins, Ruben Kalaichandran, Geithayini Kirupaharan, Preveena Manisekaran, Tina Qutta, Ramsha Shahid, Alexis Silver, Cleo Villegas, Jessica White, Cyril W.C. Kendall, Sathish C. Pichika, John L. Sievenpiper. Supplemental Vitamins and Minerals for CVD Prevention and TreatmentJournal of the American College of Cardiology, 2018; 71 (22): 2570 DOI: 10.1016/j.jacc.2018.04.020
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: Çoğu Vitamin ve Mineral Takviyesinin Faydası Yok - Herşeyolog
  2. Özellikle ABD’de dev bir sektör olan vitamin ve türevleri, ülkemizde de son yıllarda giderek artan bir trende sahip. Eskiden küçük Amerika olacağız diye plansız ve sağlıksız şehirler inşa edildi ve sonuç malum, bari bu konu da Amerika ya uymayalım,…

  3. Geri bildirim: Çoğu Vitamin ve Mineral Takviyesinin Faydası Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu