Sorting by

×
MakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

Kilo Vermek Mutluluk Değil Depresyon Getirebiliyor

kilo vermek depresyon-gerçek bilim

 

 

İngiltere’ de 1979 kilolu ve obez yetişkin üzerinde yapılan bilimsel bir araştırmada, son 4 yılda % 5 veya daha fazla kilo veren yetişkinlerin fiziksel olarak önemli değişimler yaşadıklarına dair işaretler alınsa da, bunların kilo vermeyen kişilere göre daha depresif ruh haline sahip olduğunu gösterildi.

PLOS ONE dergisinde yayınlanan araştırma fiziksel sağlıkla beraber akıl sağlığının da düşünülmesi gerektiğini gösteriyor. Katılımcıların ruh hallerine ilişkin klinik çalışmalar kilo vermenin erken devrelerinde görülen etkilerin uzun süreli kilo vermeyle ilişkisi olmadığı ortaya kondu .

İngiltere’de yapılan araştırmada alınan bu yeni sonuç kilo vermenin doğrudan depresyona neden olmadığını, depresyon ve kilo vermenin ortak bir nedene dahil olabileceği gösterildi. Bun rağmen araştırma kilo vermenin ruh halini iyileştirdiği üzerine kabul edilen varsayım hakkında soru işaretleri doğurdu.

İngiliz Uzun Süreli Yaşlanma Çalışması’ndan gelen veriler 50 yaş ve/veya üzeri ve klinik depresyon teşhisi hastalar çıkarılarak incelendi. Depresyon ve ağırlık ölçümleri standart testlerle eğitimli hemşireler tarafından ölçüldü.

1979 katılımcıdan 278’i (%14), en azından % 5 kilo vererek ortalama 6,8 kg verdiler. Kilo kaybetmek haricinde bir yakınını kaybetmek gibi problemler elimine edilmeden önce bu oran % 78’di. Fakat bu problemler elimine edilse bile depresyona girme oranı % 52 gibi önemli bir değerde kaldı.

“Kilo vermek isteyenlerin cesaretini kırmak istemeyiz, kilo vermek fiziksel olarak yararlı olsa da, kimse kilo verirken psikolojik açıdan hemen bir gelişme beklemesin. Çoğu diyet firması insanlara psikolojik açıdan gerçekçi olmayan beklentilerin reklamını yapıyor. Genelde reklamcılar hayatlarda hemen bir değişim olacağını iddia etse de insanlar bu beklentilerde çok daha gerçekçi olmalılar, ”diyor araştırmanın baş yazarı Dr Sarah Jackson .

Kilo vermeyle birlikte kan basıncın  ve serum trigliseritlerin miktarlarında düşme , kalp krizi olasılığını düşüren bir etkendir. Buna rağmen, kilo vermnin anlık psikolojik bir yararından ziyade depresyon riskini arttırması olasılığından sakınmak gerekir.

depresyon

Kaynak : Science Daily

  1. Sarah E. Jackson, Andrew Steptoe, Rebecca J. Beeken, Mika Kivimaki, Jane Wardle. Psychological Changes following Weight Loss in Overweight and Obese Adults: A Prospective Cohort StudyPLoS ONE, 2014; 9 (8): e104552 DOI: 10.1371/journal.pone.0104552
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu