Sorting by

×
Doğa ve ÇevrePsikolojiVeterinerlik

Kediler, İnsanları Düşünüldüğünden Daha Çok Seviyorlar

Kediler üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre kediler, insanları düşünüldüğünden daha fazla seviyorlar. Oregon State Üniversitesi ve  Monmouth Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı araştırma, Behavioral Processes dergisinde yayınlandı.   Kristyn Vitale Shreve, Lindsay Mehrkam ve Monique Udell ‘in yaptığı araştırmada deneylerle kedilerin motivasyonunu daha iyi anlamak hedeflendi.

Kediler soğuk  ve mesafeli davranmaları ile ünlüler ve bazı araştırmacılar onların sahiplerini yanında dolaşmalarının kolay yemek yemek için olduğunu düşünüyor. Fakat yeni araştırmada araştırmacılar, kedilerin bu düşüncenin aksine sahiplerinden gerçekten hoşlanabileceklerini keşfettiler. Kedilerin basitçe yanlış anlaşılabileceklerini ortaya koyan araştırma, kedilerin kompleks sosyo-bilişsel ve problem çözme kabiliyetlerine sahip olduklarını ortaya koydu. Öncesinde yaygın inanış; kedilerin sosyal uyaranlara karşı daha az reaktif olduğunu, bunun da kedilerin gerçekten uyaranlara karşı bilgi eksikliğinden kaynaklanabileceği düşünülmekteydi.

Araştırmacılar kedilerin hoşlandığı (stimüle) belli şeylerin derecesinin tayin etmek için iki grup 19 kedinin tepkisini  araştırdı. Kediler tek başlarına iki buçuk saat tutulduktan sonra 4 farklı uyarana tabi tutuldu; yemek, koku, oyuncak ve insan . Araştırmacılar uyaranları karıştırarak, farlı kedilerde en iyi okumayı yaparak en çok neyin stimüle ettiğini bulmaya çalıştı. Uyaranın tercih derecesi kedinin ilk hangisine gittiğine ve ne kadar uzun etkileşim yaptığına göre belirlendi.

Araştırmacılar evde yaşayan kedilerde gözle görülür fark olduğunu, en çok insanlarla sosyal etkileşimi tercih ettiklerini gösterdi. Kedilerin % 65’i zamanlarını insan etkileşimine ayırdı ki , diğer seçenekler arasında yiyecek etkeni de var.  Araştırma kedilerin sahiplerinin yanından her ne kadar farklı davransalar da , onların yanında olmaktan hoşlandıklarını gösteriyor.

Araştırma Referansı:  Kristyn R. Vitale Shreve et al, Social interaction, food, scent or toys? A formal assessment of domestic pet and shelter cat ( Felis silvestris catus ) preferences, Behavioural Processes (2017). DOI: 10.1016/j.beproc.2017.03.016

Kaynak : https://phys.org/news/2017-03-cats-humans-thought.html#jCp

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu