Sorting by

×
İlginç BilimMakalelerMühendislikTıp ve SağlıkYeni İcatlar

Omurilik İmplantı Sayesinde Felçli Hasta Ayağını Oynatabildi

Omurilikte hasarlı bölgeye yerleştirilen bir elektrot (elektrik akımını taşıyan iletken parça) sayesinde felçli hasta, bacaklarını kendi isteğiyle kıpırdatabildi. Mayo Klinik tarafından yapılan araştırmanın sonucunda, elektrikle omuriliğin uyarılması ve fizik tedavisi sayesinde, geçirdiği kaza nedeniyle felç kalan 26 yaşındaki Jered Chinnock’un 3 yıl sonra bacaklarını kontrol edebildi.

Mayo Klinik’ten araştırmacılar, Louisville Üniversitesi’nde yapılan ve omuriliğe verilen elektrik akımlarının felçli organların tekrar kontrolünü sağlayabileceği yönünde bir araştırmaya imza atan Kaliforniya Üniversitesi’nden (UCLA) bilim adamlarıyla bu bulguları daha da ileriye taşıdı.

Jered Chinnock 3 yıl önce geçirdiği kazada sırtından ve 6. omurundan yaralanmıştı. Daha önce araştırmacılar, Chinnock’a tam motor omurilik tasarı teşhisi koymuş, yarasının çevresinde hareketsiz bağlantılardan şüphelenmişti.

Omurilik uyarımı için kaslarını hazırlamak amacıyla 22 hafta boyunca Chinnock’a yoğun fizik tedavisi uygulandı. Daha sonra hastanın omuriliği yakınındaki hasarlı bölgeye elektrot yerleştirildi. Ameliyattan 3 hafta sonra elektriksel uyarı etkinleştirildiğinde Chinnock’un hızla tepki verdiği görüldü.

Chinnock, yan yatarken bilinçli şekilde bacaklarını oynatabildi ve adıma benzer hareketler yapabildi. Ayrıca Chinnock, koltuk değnekleri yardımıyla dengesini sağlarken, başkasından yardım almadan ayakta durabildi.

Araştırmacıların geliştirdiği bu yeni teknik, doğrudan kasları harekete geçiren bir elektrik uyarımı değil, omuriliğin çevresindeki sinir ağının yeniden işlevini görmesi yönünde tasarlanmış yeni bir süreç olması nedeniyle önem taşıyor.

Mayo Klinik’den Dr. Kendall Lee, ‘’Kasın kendisini harekete geçirmedik, onun yerine, omuriliğin nöromodülasyonunu deniyoruz. Bu şekilde hastalar bacaklarını kıpırdatıp kıpırdatmamak istediklerine karar verebilecek’’ ifadesini kullandı.

Chinnock da, ‘’Akıllara durgunluk vericiydi. Ayak baş parmaklarımı hemen oynatabildim, bu bir süredir yapamadığım bir şeydi’’ dedi.

Bilim adamları araştırmanın halen ilk aşamalarda olduğunu ve tekniği etkili kılmak için ‘’eksik’’ bir omuriliğin nasıl olması gerektiğini almak amacıyla daha fazla çalışmanın yapılması gerektiğini vurguladı.

Fizik tedavisinin de süreçte önemli bir yer tuttuğuna dikkati çeken bilim adamlarından Dr. Kristin Zhao, doktorlar, hemşireler, kinesiyolojistler, mühendisler, nöro-mühendislerden oluşan yaklaşık 30 kişiden oluşan büyük bir ekibin birlikte çalıştıklarına dikkati çekti.

Araştırmanın sonuçları ‘’Mayo Clinic Proceedings’’ dergisinde yayımlandı.

Gerekli Videoları bu linkten indirebilirsiniz.

http://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(17)30162-3/fulltext

Abstrakt :

Enabling Task-Specific Volitional Motor Functions via Spinal Cord Neuromodulation in a Human With Paraplegia

We report a case of chronic traumatic paraplegia in which epidural electrical stimulation (EES) of the lumbosacral spinal cord enabled (1) volitional control of task-specific muscle activity, (2) volitional control of rhythmic muscle activity to produce steplike movements while side-lying, (3) independent standing, and (4) while in a vertical position with body weight partially supported, voluntary control of steplike movements and rhythmic muscle activity. This is the first time that the application of EES enabled all of these tasks in the same patient within the first 2 weeks (8 stimulation sessions total) of EES therapy.

Peter J. Grahn, PhD

,

Igor A. Lavrov, MD, PhD

,

Dimitry G. Sayenko, PhD

,

Meegan G. Van Straaten, PT

,

Megan L. Gill, DPT

,

Jeffrey A. Strommen, MD

,

Jonathan S. Calvert, BS

,

Dina I. Drubach, DScPT

,

Lisa A. Beck, MS

,

Margaux B. Linde, BS

,

Andrew R. Thoreson, MS

,

Cesar Lopez, MS

,

Aldo A. Mendez, MD

,

Parag N. Gad, PhD

,

Yury P. Gerasimenko, PhD

,

V. Reggie Edgerton, PhD

,

Kristin D. Zhao, PhD'Correspondence information about the author PhD Kristin D. Zhao

,

Kendall H. Lee, MD, PhD'Correspondence information about the author MD, PhD Kendall H. Lee
Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Anonim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu