DeneyselSahte BilimTıp ve Sağlık

İsrailli Araştırmacılardan 1 Yıla Kadar Kanser Tedavisi İddiası Çürütüldü

AEB firmasından İsrailli bilim insanlarından oluşan küçük bir grup araştırmacı, kanserin tüm türlerini kökten yok edebilecek bir yöntem bulduklarını öne sürmüştü. Bu haber çeşitli medya kanallarında heyecan yaratsa da, bu iddiaları kanıtlayacak hiçbir şey yok malesef ortada …

Accelerated Evolution Biotechnologies firmasından araştırmacılar ilk olarak İsrail gazetesi The Jerusalem Post’a bazı abartılı demeçler vermişti. Bu hikaye Türkiye’de ve Dünya’da pek çok haber kanalı tarafından alınıp paylaşılsa da, bazı önemli bilimsel sorular sorulmadan paylaşılmış.

Kanserlere Tek Bir Tedavi Neden Olamaz?

Araştırmalar şöyle bir demeç vermişler: “ Bir yıla kadar kanserin tümüyle tedavisini geliştireceğimize inanıyoruz. Kanser tedavimiz bir gün içinde etki etmeye başlıyor, birkaç haftada tedavi sürüyor. Tedavi pazardaki diğer tedavilerden daha çok daha ucuz olacak ve hiç yan etkisi olmayacak ya da az olacak.”

Araştırmanın arkasındaki fikir ise çok enteresan- bazı peptit kombinasyonlarıyla, kanser hücrelerini fonksiyonlarını durdurmak için toksin oluşturulmasıdır. Araştırmacılar bu yaklaşımın çoklu kanser reseptörlerini hedeflediğini belirtiyor. Buna rağmen , pek fazla detay verilmediğinden, araştırmacıların iddiaları temel bilim ilkeleri açısından pek anlamlı değil.

İlk olarak kanser araştırmacıların belirttiği gibi tek bir tedaviyle ile ilişkilendirilecek bir hastalık değildir. Kanser 200’den fazla hastalığa referans veren bir şemsiyeye benzer. Farklı tedaviler gerektirdiğinden, başarı oranı hastadan hastaya değişir. Sırf prostat kanserinin bile 100’den fazla bilinen türü vardır.

“Kanser tedavisi dendiğinde tek sihirli kurşun sıkarak kanseri öldürmeye benzerdi. Aslında bu aynı yöntemleri kullanarak hem bulaşık makinesini, hem de arabanızı tamir etmeyi ummaya benziyor. İşte bundan dolayı radyasyondan, immünoterapiye farklı kanser tedavileri uygulanıyor,” diyor araştırmacı Dr David Grimes.

Klinik Deneylere Bile Başlanmamış

Diğer bir büyük problem ise araştırmacılar sadece fareler üzerinde deney yapmışlar. Bu tedavinin insanlarda etkinliğini ve güvenliğini anlamak için yıllar süren klinik çalışmalar yürütülmelidir. Tabi insan deneyleri de olmalı.

“Klinik çalışmaları bitirmek yıllar alıyor ve onlar daha başlamamış bile. Aslında hale klinik öncesi aşamadalar, yani daha ilk fare deneyleriyle keşif aşamasındalar. Yani yıllar süren klinik çalışmalar ve henüz üretim prosesi üzerinde çalışarak ilaç diyebileceğimiz bir şeyin ifadesi bile yok, “diyor College London Üniversitesi’nden Kanser Biyoloji Bölüm Şefi  Prof. Henning Walczak.

Bu nedenle bir yıla kadar ilacı hazır olacağı ve minimum yan etkileri olacağı iddiaları tümüyle yanlış. Ayrıca mevcut araştırma herhangi bir dergide yayınlanmadığından, gözden bile geçirilmemiş.

“Kanser tedavisini sağlayacak herhangi bir bilimsel temel olmadığı görünüyor, bir yıl bırakalım bakalım. Hiçbir ciddi kanser araştırmacısı elinde destekleyecek veri olmadan bu kadar kesin ifadeler kullanmaz.”

“Bana göre milyonlarca kanser hastasının umutlarıyla oynuyorlar. Elle tutulur bir veri olmadan bunu yapıyorlar ki bana göre bu basit olarak korkunç,” diyor ;Walczak.

Bilim insanları dünya çapında kanser tedavileri için aralıksız çalışıyor. Fakat şunu anlamak da gerekiyor, kanserin pek çok türü var ve her kanser türü için farklı tedavi gerekebiliyor. Bu nedenle kanser tedavisi deyince tek bir kanser olmadığını ve kanserler için farklı tedaviler gerektiğini bilmek gerekiyor. Bu nedenle tek bir tedavi ile binlerce kanser türünü tedavi etmek şimdilik sadece hayaldir.

Kaynak :

https://www.iflscience.com/health-and-medicine/an-israeli-biotech-company-says-theyll-cure-cancer-in-a-year-heres-why-thats-not-true/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: İsrailli Araştırmacılardan 1 Yıla Kadar Kanser Tedavisi İddiası Çürütüldü Bizsiziz
  2. Bu teknoloji insanlar tarafından benimsenirse, gelecekte kesi hayvanları ömürlerinin sonuna kadar yaşayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu