Sorting by

×
Teknoloji Haber

OLED GÖZLÜK İLE SAYFALARI GÖZÜNÜZLE ÇEVİRİN

Bir anlığına tamirci olduğunuzu hayal edin, ellerinizi gres yağı olmuş ve arabaya yeni bir parçayı takmak için talimatlarını okuyorsunuz. Sayfaları tek tek çevirip, sorunu bulmaya çalışıyorsunuz ve artık bıkkınlık gelmiş. Ya da bütün alet edevatınızı bir kenara bırakın ve ellerinizi yıkayıp sadece bu özel OLED gözlüğe bakın. Fraunhofer Organik , Malzeme ve Elektronik Cihazları Dresden (COMEDD) ‘ den bilim adamları dijital dökümanları okumak için sadece göz hareketleriyle sayfaları çevirebileceğiniz özel bir OLED gözlük yaptı.

OLED gözlük sadece tamirciler için değil, cerrahlar, teknisyenler veya ellerini kullanmadan belge okumak isteyen herkes için tasarlandı.

OLED gözlüğün lenslerinde fotodiyotlar  ve OLED pikseller kullanılmış.  Fotodiyotlar kamera gibi çalışıp, kullanıcının göz hareketlerinin yönünü izliyor bu esnada, OLED pikseller görüntüyü birleştirip, gözlüğün camlarının üzerine düşürüyor.

Böylece kullanıcı elleriyle iş yaparken kolayca ne yapması gerektiğini görüyor. Eğer kullanıcı ufka dönüp bakarsa,  doküman karşısında 1 metre büyüklüğünde yansıtılıyor. Sayfaları çevirmek için sadece ekrandaki oka bakması yetiyor. Ayrıca Google ‘ ın gözlüklerinin aksine kafanızla ekranı kontrol etmeniz gerekmiyor. Böylece daha kolay bir kullanım olanağı sunulmuş.

Fraunhofer gözlüklerinde kullanılan çipler eş zamanlı olarak bilgisayarlara göz hareketlerini iletiyor ya da aynı bilgisayardan sinyal alıyor. Bu nedenle LINUX veya Windows’ la çalışan bir bilgisayar gerekiyor.

COMEDD teknolojiyi Fraunfer Enstitüsü’ yle ortak olarak geliştirdi ve TRIVISIO göz teknolojileri firmasından destek aldı.

Kaynak: http://www.gizmag.com/oled-data-glasses/24856/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu