Sorting by

×
Teknoloji HaberYeni İcatlar

3 Boyutlu Lazer Pikseller Sayesinde Dev Gözlüksüz 3D Ekranlar Yapılabilecek

gözlüksüz 3d-gerçekbilim

Yeni buluş sayesinde dev ekranlarda farklı açılardan gözlüksüz 3d görüntüler alınabilecek. Belki de bu sayede Geleceğe Dönüş 2’de olan dev holografik ekranların benzerleri görülebilir. Özellikle büyük spor olaylarında ya da etkinliklerde 3 boyutlu görüntüler izlenebilecek. Avusturyalı bilim insanlarını geliştirdiği keşif sayesinde farklı açılardan gözlüksüz 3 boyutlu görüntü alınabilecek. Özel bir lazer sistemi farklı yönlere doğru lazer ışınları yollayarak farklı resimleri farklı açılardan görünür kılıyor. Açısal çözünürlük o  kadar ince olduğundan sol göz ile ve sağ gözde farklı resimler yaratılarak 3D efekti yaratılabiliyor .

3d

2013 yılında genç bir girişim şirketi TriLite Teknolojileri bakanların gözüne ışık ışınlarını doğrudan yollayacak bir sistem geliştirdiler. Pek çok bölümden araştırmacının çalıştığı proje Viyana Teknoloji Üniversitesi’yle birlikte yapıldı.
TriLite ve Viyana Üniversitesi birlikte çalışarak ilk prototipi üretti. Mevcut olan3d piksellerden yaratılan beş piksel çözünürlük sistemin açıkça çalıştığını gösteriyor. “ İkinci ürettiğimiz prototipte daha yüksek çözünürlüklü renkli resimler görülebilecek. Fakat burada en önemli nokta kendiliğinden lazer piksellerin çalışması. Bu ekranı istediğini kadar pikselle genişletmek problem değil,” diyor Trilite Teknolojilerinde’nden Viyana Teknoloji Üniversitesi’den Prof. Ulrich Schmid’in doktora öğrencisi Jörg Reitterer.

Her 3D piksel, lazerler ve hareketli ayna içeriyor. “Bu ayna lazer ışınlarını soldan sağa doğru görme alanına doğru yansıtıyor. Bu hareket esnasında lazer yoğunluğu ayarlanarak bu sayede farklı yönlere doğru lazerler yollanıyor. 3D etki oluşturulurken ekrandan belirli bir uzaklıkta durma zorunluluğu vardır.Eğer uzaklık artarsa aynı görüntünün sadece 2 boyutu görülebilir. 3D etkisi yerel gereksinimlere göre tecrübe edilebilir.

hareketli ayna trixel

Tek Seferde Yüzlerce Resim 

Normalde 3D boyutlu filmlerde her göz için birer görüntü oluşturulur. Yeni geliştirilen ekransa yüzlerce resim sunabiliyor.İşte bu sayede ekranın yanından geçerken farklı yönlerden gösterilen nesne, sanki gerçekmiş gibi gözükecek. Bu nedenle yeni bir video formatı gerekecek ki, araştırmacılar bunu şimdiden geliştirdiler. “Bugünün 3D sinema filmleri, bizim 3D formatımıza dönüştürülebilir ama özellikle bizim ekranlarımız için daha fazla kamera içeren yeni bir çekim formatı geliştirilebilir,” diyorTriLite teknolojilerinden Franz Fiedler .
Sinema ekranıyla kıyaslanırsa bu ekran çok daha canlı ve bu nedenle parlak güneş ışığında bile kullanabilir.

İlk tasarımlardan çalışan bir prototipe ulaşmak sadece üç yıl aldı. İkinci prototip bu yılın ortasında başlayacak. İlk ticari satışların 2016’da başlaması planlanıyor.

Kaynak : http://www.tuwien.ac.at/en/news/news_detail/article/9249/

farklı açılardan 3d

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu