Teknoloji HaberUzay-ZamanVideobilim

Blue Origin Roketi İlk Kez Kalkıştan Sonra İniş Yaptı

Amazon.com’u kurucusu Jeff Bezos kurduğu Blue Origin roket şirketinin,insansız roketini dünya dışına fırlattı ve roketi ilk kez mavnaya dikey indirerek bir ilki başardı.

“Roketler her zaman harcanabilir olarak düşünülse de , artık kullanılmış roketi de tekrar kullanabileceğiz,” diyor Jeff Bezos.
Şirketin New Shepard adını verdiği kapsül ve fırlatma aracı yerden 100 km yükseğe çıktıktan sonra ayrıldı. Sonrasında kapsül paraşütlerini açarak yere inmeye başladı. İşte bu esnada rokette bulunan kontrollü ateşlemeler kullanılarak iniş ayakları üzerinde başarıyla dikey olarak indi.
Bilindiği gibi Space X şirketi aynı inişi Falcon 9 roketiyle yapmaya çalışıyordu. Böylece uzay ticareti için rekabet arttı.
Tekrar kullanılabilir roketler sayesinde uzay uçuşlarının maliyetleri düşebilir. Videoda gerçek roket ve mürettebatlı simülasyon gösteriliyor. Araç 6 kişi taşıyabiliyor ve 4 dakika boyunca sıfır yerçekiminde mavi gezegeni izleme zevki
Bu sayede belki uzay turizmi de gelişebilir.

Kaynak : https://www.newscientist.com/article/dn28539-watch-blue-origins-surprise-rocket-launch-and-safe-landing

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu