Sorting by

×
GenelREKLAMTıp ve Sağlık

Obezite Hastalığı Nedir? Obezite Tedavisi Nasıl Olur?

Obezite hastalığı, vücutta normalin üzerinde yağ birikmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Vücuttaki fazla yağlardan dolayı organların fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirememesi ile beraber çeşitli hastalıklar meydana gelebilir ve bu durum sağlığın bozulmasına neden olabilir.

Obezite Teşhisi Nasıl Konur?

Obezite teşhisinin doğru konulabilmesi için hastaya vücut kitle indeksi ölçümü yapılmalıdır. Vücut kitle indeksi normal olarak belirlenen rakamın üzerinde olduğunda obezite tanısı konulabilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamasında, vücut ağırlığı boy uzunluğunun karesine bölünmektedir. Hesaplamalar sonucu vücut kitle indeksi 30’un üzerinde çıktığı takdirde hastaya obezite teşhisi konulabilmektedir. Bu rakam 40’ın üzerinde olduğunda ise oldukça riskli bir obezite türü olan morbid obez tanısı konulur.

Obezitenin Nedenleri Nelerdir ve Nasıl Ortaya Çıkar?

Obezite hastalığının başlıca nedenlerinden biri elbette beslenme bozukluğudur. Yağlı, yüksek kalorili ve sağlıksız gıdalar tüketmek ve düzensiz beslenmek obeziteye sebep olan başlıca nedenlerdir. Bir araya geldiğinde oldukça tehlikeli olabilen düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşam ikilisi, obezitenin görüldüğü kişilerin en yaygın yaşam biçimlerindendir.

Obezitenin bir diğer sebebi ise genetik yatkınlıktır. Genetik yatkınlığı olan kişilerin bedeni, genellikle kilo almaya daha bir müsait bir yapıdadır. Metabolizmanın yavaş olması durumunda kişinin kilo verme süreci yavaşlamaktadır. Ailesinde obezite hastalığı olan kişilerde bu hastalığa yakalanma riski çok daha fazladır. Obez bir anne babanın çocuğunda obeziteye rastlanması olasılığı yüzde 80’den daha fazladır.

Dolaylı yoldan obeziteye yol açan bazı rahatsızlıklar da söz konusudur. Şeker hastalığı, tiroit bezinde görülen rahatsızlıklar ya da hormonal bozukluklar obeziteye sebep olabilmektedir. Bu hastalıklardan herhangi birine sahip hastaların, yüksek risk grubunda yer aldığının bilincinde olarak diyetisyen desteği alması gerekmektedir.

Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ve içerisinde hormonal yapıyı bozan maddeler bulunan bazı ilaçların kullanımı da obeziteye sebep olan dış etmenlerden biridir. Kişinin beslenme problemi ya da genetik herhangi bir rahatsızlığı bulunmasa dahi hormonal yapıyı etkileyen ilaç kullanması durumunda obezite hastalığına yakalanabilir. Bu gibi durumlarda, hastanın rahatsızlığına uygun bir beslenme problemi ile kilo alışının kontrol alınması ve kişinin sağlığı için önerilen bir yöntemdir.

Obezite hastası kişilerde hareket kabiliyeti kısıtlanacağı için kilo alımı sürekli olarak artmaktadır. Bu durum çok ciddi sağlık problemlerini beraberinde getireceği gibi kişinin yaşam standartlarının düşmesine sebebiyet vereceğinden, sosyal olarak da pek çok sıkıntı doğurabilmektedir.

Obezite Tedavisi Nasıl Olur?

Obezite tedavisinde ilk hedef hastanın kontrollü şekilde kilo kaybetmesidir. Hastanın ulaşması gereken sağlıklı kilo, vücut kitle indeksi hesaplaması ile gerçekleştirilir. 30’un üzerinde olan vücut kitle indeksinin 20 – 25 aralığına inmesi hedeflenir. Kilo kaybının yanı sıra hastanın ulaştığı kiloyu koruması ve yeniden kilo artışı yaşanmaması için gerekli tedavi yöntemi uygulanır.

Obezite tedavisi ilk olarak, hastaya özel bir diyet metodu belirlenir. Uzman diyetisyenler, zayıflama hedefinde olan her hastaya farklı yöntem ve teknik ile uygun bir diyet listesi oluşturmaktadır. Kilo kaybetmek isteyen hastanın, uzman diyetisyenin verdiği diyet listesini eksiksiz olarak uygulaması gerekmektedir. Tüketilecek gıdaların kalori değerinin düşmesi hedeflenirken, besin değerinin yükselmesi önerilir. Böylece, hastanın sağlıklı bir şekilde kilo vermesi sağlanır.

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanında uygulanması gereken bir diğer zayıflama yöntemi ise düzenli hareket ve egzersizdir. Hastanın kilo durumuna uygun olarak egzersiz programı oluşturulur. Günde ortalama 30 dakika süreyle yapılan egzersizler ile hastanın yağ yakımı hızlanırken, zayıflamış kas dokuları güçlenir.

Obezite hastalığı için en kesin tedavi yolu ise obezite cerrahisi yöntemidir. Beslenme düzeninin değiştirilmesi ve egzersiz sonrası hedeflenen miktarda kilo kaybı yaşandıktan sonra cerrahi müdahale gerçekleştirilir ve hastanın sağlıklı şekilde kilo vermesi sağlanır. Obezite cerrahisi yönteminde başarı oranı oldukça yüksektir. Erdem Hastanesi’nde başarıyla uygulanan bu tedavi şekli yüksek başarı ve sağlıklı kilo kaybı sağlamaktadır.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu