Sorting by

×
REKLAMTıp ve Sağlık

Meme Dikleştirme Ameliyatına OP.DR.LEYLA ARVAS’IN Gözünden Genel Bakış!

Meme dikleştirme ameliyatı “mastopeksi” olarak da bilinir. Cerrahi olarak göğüslerinizin şeklini değiştirmek için uyguladığım bu işlem ile göğüs derisi germe sırasında, fazla deri alınır ve göğüsleri kaldırmak için göğüs dokusu yeniden şekillendirilir.

Göğüsleriniz sarkıyorsa veya meme uçlarınız aşağı dönükse birMeme Dikleştirme İstanbul için muayene olmayı düşünebilirsiniz. Meme dikleştirme ameliyatı, aynı zamanda imajınızı ve özgüveninizi artırabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı, göğüslerinizin boyutunu önemli ölçüde değiştirmez. Bununla birlikte, göğüs büyütme, memeye yağ enjeksiyonu veya göğüs küçültme gibi operasyonlar birlikte kombine yapılabilir.

Meme Sarkması Nedenleri!

Yaşlandıkça veya genetik faktörler sebebiyle meme şekli değişir ve elastikiyetini, sıkılığını kaybeder. Bu tür meme formu değişikliklerinin aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok sebebi olabilir. Bunlardan birkaçı;

  • Gebelik. Hamilelik sırasında, göğüsleriniz daha dolgun ve ağırlaştıkça göğüslerinizi destekleyen bağlar gerilebilir. Bu gerilme hamilelik sonrası memelerin sarkmasına sebep olabilir. Bebeğinizi emzirip emzirmemiş olsanız da bu ağırlık değişmez.
  • Ağırlık dalgalanmaları. Kilonuzdaki değişiklikler meme derinizin gerilmesine ve elastikiyetini kaybetmesine neden olabilir.
  • Yerçekimi. Zamanla, yerçekimi göğüslerdeki bağların gerilmesine ve sarkmasına neden olur.

Meme Dikleştirme ameliyatı sarkmayı ortadan kaldırır. Meme uçlarının ve meme uçlarını çevreleyen daha koyu alanın “areola” konumunu yükseltir. Areolaların yani meme ucunun boyutu, işlem sırasında yeniden şekillendirilmiş göğüslerle orantılı tutulmak için küçültülebilir.

Meme Dikleştirme İstanbul, muayenede planlamınızı oluşturup gerekli tahlil ve tetkikler sonrası hastanede genel anestezi altında 2-3 saat içinde uygulanır. Hastanede 1 gece yatılmasını öneririm. İşlem biter bitmez hastalarıma giydirdiğim özel korseli sütyenlerini minimum 6 hafta giymeleri gerekir.

Meme dikleştirme ameliyatı sadece meme ucu areola çevresindeki bir insizyondan oluşuyor, meme ucu altında dikey iz ve alt meme kıvrımı izi , prosedürün genel tekniğini yansıtır. Mümkün olduğunca, meme dokusunun kendisi altta yatan kas üzerinden yükseltilir. Daha sonra göğüs kasında daha yüksek bir konuma yerleştirilir ve yağ dokusu, memeye daha doğal ve daha uzun ömürlü bir şekil vermek için iç dikişlerle (mümkünse, seçilen tekniğe bağlı olarak) yeniden şekillendirilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası!

Meme dikleştirme ameliyatından sonra göğüsleriniz yaklaşık iki hafta boyunca şişecek, ödem toplayacak ve moraracaktır. Birkaç ay boyunca kırmızı veya pembe olacak olan kesilerin etrafında ağrı, sızı hissedebilirsiniz. Meme uçlarındaki, areolalarınızdaki ve meme derisindeki uyuşma yaklaşık altı hafta sürebilir.

Bir meme dikleştirme işleminden sonraki ilk birkaç gün içinde, önerdiğim şekilde ağrı kesici ilaçlarınızı almalısınız. Sıkma, bükme ve kaldırma işlemlerinden kaçının. Göğsünüzden baskı almak için sırtınızda veya kol yanınızda yastık desteği ile uyuyun.

Meme kaldırma işleminden sonra en az bir ila iki hafta cinsel aktiviteden kaçının. Saçınızı yıkamak, duş almak veya banyo yapmak gibi günlük aktivitelere devam etmenin ne zaman uygun olduğunu kontrollerinizde iyileşme sürecinizle doğru orantılı karar verilir.

Drenaj tüpleri insizyonlarınızın yakınına yerleştirilebilir ve tipik olarak birkaç gün içinde çıkarılır. Doktorunuz tüpleri çıkardığında, muhtemelen bandajlarınızı da değiştirecek veya çıkaracaktır.

Dikişlerinizin ne zaman alınacağının bilgisini doktorunuzla konuşun. Bazı dikişler kendi kendine çözülür. Diğerleri, genellikle işlemden bir ila iki hafta sonra doktor tarafından çıkarılmalıdır.

Üç veya dört gün boyunca cerrahi destek sütyenini 24 saat kullanmaya devam edin. Ardından üç veya dört hafta boyunca yumuşak bir destek sütyeni giyeceksiniz. Doktorunuz iyileşmeyi desteklemek için insizyonlarınızda silikon bant veya jel kullanmanızı önerebilir.

İyileşirken göğüslerinizi güneşten uzak tutun. Daha sonra, güneşe maruz kalma sırasında kesilerinizi koruyun.

Meme Dikleştirme İstanbul, İstanbulda Op.Dr.Leyla Arvas’ın polikliniği olan Quartz Poliklinikte planlamak için daha fazla beklemenize gerek yok hemen +90 212 241 46 24 nolu telefon numarasından randevu alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu