Sorting by

×
Teknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Nokian’dan Dünya’nın İlk Çivileri Girebilen Kış Lastiği

nokian çivileri içeri alınabilen lastik

Buzda çivili lastikten daha güvenli bir alternatif yokken, asfaltta çivili lastik hem gürültü yapar, hem de çabuk aşınır. Asıl problem ise çoğu sürücü özellikle kışın hem asfalt hem buzlu karlı yollarda sürmek zorunda kalabilir. Zincir, kar çorabı gibi aksesuarlar ise yeri gelir kullanışsız olur ve sürüşte değiştirmek imkansız olur. İşte kış lastiğinin muciti Finlandiyalı lastik üreticisi Nokian çivileri bir tuşla içeri alınabilen özel bir lastik üretti.(Aslında nokia’nın ismi de burdan geliyor.)   Elektronik olarak sadece bir tuşla yok olan çiviler gerçekten bir teknoloji harikası. Dünyanın ilk geri çekilebilen (retractable)  çivili lastiğini üreten Nokian başarılı serisi Hakkapelitta’da ürünü denemiş.

Demo projesi olarak Nokian Hakkapeliitta 8 SUV kış lastiği seçildi. Kalıcı çiviler yerine , yeni nesil içeri girebilen veya yüksekliği ayarlanabilen özel bir çiviler kullanılmış.  Bunun yapılma amacı ise sürücülerin buzlu yollara geldiğinde sadece bir düğmeyle bütün lastiklerdeki çivileri çıkarabilmesi. Yol düzeldiğinde ise çiviler geri lastiği içine alınabilir.  Nokian videoda bu eşsiz teknolojinin bir gün gerçek olabileceğini göstermiş. Bu sayede çivili lastiklerin aşınması da engellenebilir.

Bu sayede daha arabalar kış koşullarında daha güvenli kullanılabilir.

Kaynak : http://carpismatesti.com/nokian-civileri-katlanabilen-ozel-bir-kis-lastigi-gelistirdi/ 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu