Astronomiİlginç BilimÜtopyaUzay-Zaman

NASA 10 Bin Katrilyon Dolarlık, Nadir Metal Asteroide İnmeyi Planlıyor

Hubble teleskobunun ilk ultraviyole gözlemlediği gözlemlediği ,16-Psyche adlı asteroidin toplam değerinin 10 katrilyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. 16 Psyche’ın sadece demir rezervi bile tüm Dünya ekonomisinin 74 katına geliyor. Bu asteroitin bir ilkel gezegenin çekirdeğinden milyarlarca yıl önce koptuğu düşünülüyor. Birleşiminin % 90 metal ve % 10 silikat kayasından oluştuğu düşünülüyor. Çok yoğun olan bu metalik asteroit o kadar yoğun ki; asteroit kuşağındaki tüm kütlenin % 1’ini oluşturuyor.

Bu gezegen çekirdeğinin demir ve nikelden oluştuğu ve toplam değerinin 10,000 katrilyon dolar olduğu belirtiliyor. NASA’nın 16 Psyche’ye 2022’de bir görev düzenleyecek ve 2026’da asteroide ulaşacak. Hubble teleskobu şimdiden asteroit üzerinde bir takım gözlemler yaptı.

Asteroit UV dalga boyunda incelenerek yüzeyin absorbansıyla asteroidin iç bileşimine ilişkin detaylar aydınlatılmaya çalışılıyor. Fakat asteroitte olivin gibi kayaç malzemelerle birleşen görece olarak az olan demirin Psyche’nin UV imzasını oluşturduğu söyleniyor. İşte bu nedenle Psyce’nin yüzeyindeki demir miktarının belirlemek oldukça zor oluyor.  Asteroit Mars ile Jüpiter arasında bir yörüngede hareket ediyor.

Bilim insanları 16-Psyche’nin nasıl oluştuğuna dair bazı teoriler ürettiler. Bu ilkel bir gezegenin katastrofobik bir çarpışmayla kopmuş kalıntı demir çekirdeği olabilir. Ağır darbeler alan bu ilkel gezegenin dış tabakaları parçalanarak geriye artık bir çekirdek bırakmış olabilir. 16-Psyche’nin güneş sisteminin ilk zamanlarına dair değerli bilgiler sağlayabileceği düşünülüyor.

Araştırmacılar 16-Psyche’nin iki yüzünü de UV ışığıyla tarayarak, demir ve nikel açısından zengin olduğu buldular. Belki Psyche oluşumu itibariyle Dünya’nın çekirdeğinin bir modeli gibi davranabilir. Gezegenimizin büyüme döneminde nasıl kütle kazanarak bir gezegen olduğunu gösterebilir.

Kaynak: https://www.extremetech.com/extreme/316861-hubble-examines-16-psyche-the-asteroid-worth-10000-quadrillion

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu