Sorting by

×
BiyolojiNanoteknolojiTıp ve SağlıkVideobilim

Mikroiğneli Yama ile Fazla Yağlardan Kurtulabilirsiniz

Yeni geliştirilen bir yama,vücutta yapıştırıldığı bölgede yağların % 20’si kadarını eritebiliyor. Bu medikal yama onlarca mikroiğneyle ilaç nanoparçacıklarını yağlı bölgeye veriyor. Columbia Üniversitesi ve North Carolina Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından geliştirilen ilaç, şimdilik sadece farelerde denenmiş olsa da, gelecekte obezite ve diyabetle savaşta yeni silahımız olabilir.

Vücudumuzda depolanan yağ beyaz yağ ve kahverengi yağ olarak ikiye ayrılır. Kahverengi yağ ise parçalanmaya hazırdır ve ısı üretir. Bu nedenle iyi yağlar olarak bilinen  kahverengi yağ, yendoğanlarda bolca bulunur ve vücut ısısını ayarlar.

Fakat büyüdükçe kahverengi yağ fazla depolanmaz, onun verine uzun süre saklanan, fakat kolay yakılamayan beyaz yağ depolanır. Yıllardır yapılan çalışmalar beyaz yağı kahverengi yağa dönüştürmeyi öğrenmemizi sağladı.

Yapılan çalışmalar kahverengileştirme(browning) olarak biliniyor fakat bir problem barındırıyor.

Klinik olarak bu dönüşümü sağlayacak ilaçlar veya iğneler şeklinde. Fakat tüm vücudun bu ilaçlara maruz kalması mide ağrısı, kilo alma veya kemik kırıkları gibi yan etkilere neden olabilir. Yeni geliştirilen medikal yamanın ise bu komplikasyonları azaltması bekleniyor.

Kahverengileştirme kimyasalları içeren mikroskopik iğne kafesi sadece beyaz yağın olduğu yere uygulandığından hedefi tam on ikiden vuruyor.

Araştırmacılar kahverengileştirme ilacı kullandı, bunlardan biri CL316243 ve diğeri ise rosiglitazone adı verilen kimyasaldı. Bu kimyasallar daha önce farelerde denenerek beyaz yağ hücrelerini kahverengi çevirdiği gösterilmişti.

İlk olarak ilaçlar her biri 250 nm çapındaki nano parçacıklarla sarıldı. Sonra bu nano parçacıklar yamaya uygulandı. Mikroiğnelerden oluşan yama vücuda acısız bir şekilde uygulanırken, nano parçacıklar da doğrudan dokunun altına yollanıyor.3

Nano Parçacıklar İlaçları Yavaş Yavaş Salıyor

Tasarlanan nano parçacıklar ilacı derece derece salımlayarak, vücuttan etkin bir biçimde emiliyor.

Obez fareler üzerinde yapılan deneylerde, üç günde bir toplam dört hafta boyunca yamalar uygulandı. Farelerin gövdelerinde farklı yerlerine biri kahverengileştirme ilacı, diğeri nano parçacık içeren iki yama yapıldı.

Sonuçlar rosiglitazone veya CL316243 uygulanan  farelerde % 20 yağ azalması olduğunu gösterdi. Ayrıca kontrol grubundaki farelere göre, yama yapılan farelerde daha düşük kan şekeri olduğu gösterildi.

Araştırmacılar halen ilaç kombinasyonlarını deniyorlarve en iyi sonucu bulmaya çalışıyorlar.

İnsanlar aynı yamaların işe yarayıp yaramayacağı ise henüz bilinmiyor. Yine de bilim insnaları kahverengi ve beyaz yağ üretim mekanizmalarını giderek daha da aydınlatıyor.

Bulgular ACS Nano dergisinde yayınlandı.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Blogum Harika Etkinliğine Katılarak Ödül ve Promosyon Ürünler Kazanıp Ücretsiz Tescillenin dedi ki:

    Merhaba,
    Blogum Harika etkinliği ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun. Web sitenizi tanıtın, promosyon ve ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2017 Eylül tarihi içerisinde bu ay sonuna kadar düzenliyoruz; şimdi siz de harika bloglar dünyasına katılın, markalaşın.

    Web: http://www.blogumharika.com
    Mail: iletisim@blogumharika.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu