Sorting by

×
Biyolojiİlginç BilimMakalelerTıp ve SağlıkÜtopya

Yaşlanmayı Engellemenin Sırrı Mitokondrilerde Mi Saklı ?

mitokondri

Mitokondrilerimizde oksidatif stres olarak bilinen kimyasal tepkimeler sonucunda, mitokondriyal DNA’mız hasar görür. Yaşlandıkça, mitokondrilerimizde yaşla ilişkili solunum bozuklukları daha sık görülür. Yaşımız artıkça oksidatif stres mekanizmasının DNA’ya zarar verdiği düşünülüyordu. Tsukaba Üniversitesi’nden bilim insanları, yaşları 80 – 97 arasında olan yaşlılarla, yaşları 12’den küçük olan çocukların fibroblast hücrelerinden izole ettikleri mitokondriyal DNA’ları karşılaştırdılar. Yapılan analizler de görüldü ki yaşlı hücrelerin mitokondriyal DNA’larındaki hasar; çocukların mitokondriyal DNA’larındaki hasarla neredeyse aynı miktardaydı. Bu da yaşlanmanın sebebinin; oksidatif stres sonucu oluşan DNA hasarlarından dolayı olduğuna dair üretilen teoriye meydan okumaktaydı.

Araştırmacılar daha sonra GCAT ve SHMT2 adı verilen 2 genin mitokondrideki glisin metabolizmasını düzenlediklerini gördüler. (Glisin, insan vücudunda üretilen bir aminoasittir.)Bu iki gen epigenetik faktörler sebebiyle zamanla daha az ifade ediliyor ve bunun sonucunda da mitokondrideki glisin metabolizması etkinliğini yitirerek yaşlanmaya sebep oluyor. Dolayısıyla araştırmacılar, yaşlı hücrelere glisin takviyesi yaparak hücresel solunumu iyileştirdiler ve yaşlı hücreler sağlıklarına kavuştular. Bu gelişmeler “Glisin takviyesi yaparak yaşlılığı geri çevirmek mümkün mü?” sorusunu akla getirdi.

Araştırmacılar; glisin takviyesinin gelecekte ömrü uzatmak için güçlü bir araç haline gelebileceğini belirtiyorlar. Fakat yapılan çalışmalar artıkça daha net bir sonuca ulaşılabilir. Yapılan çalışma; Scientific Reports adlı dergide yayınlandı.

REFERANSLAR:

http://www.gizmag.com/reversal-of-aging-human-cell-lines/37721/

http://www.nature.com/srep/2015/150522/srep10434/full/srep10434.html

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu