MekatronikVideobilim

Geleceğin Robotları İçin Sıvı Metalden Esneyebilen Devreler Üretildi

genişleyebilen devreler

Dokunmaya duyarlı robot derileri ya da prostetiklerin geliştirilmesi için, stabil ve esneyebilen elektronik devreler geliştirmeliyiz. İsviçre EPFL araştırma enstitüsünden bilim insanları bu yolda büyük bir adım attılar. Araştırmacılar 4 keze kadar esneyerek eski boyuna dönebilen elektronik devreleri geliştiriyorlar.

Bu esnek devreler sıvı metalden yapılıyor, bu alaşım altın ve galyumdan oluşuyor. Galyum muhteşem elektrik özelliklerine hükmederek, oda sıcaklığında sıvı halde kalabiliyor.

Altın galyumu homojen bir film haline getirerek, elektrik akımının engelsiz aktarımına imkan veriyor. Altın olmadan, galyum ayrı damlacıklara ayrışabilir.

Bu iletken alaşım elastik polimer substratta açılan nano kanallar boyunca dağılıyor. Aynen belirtildiği gibi bitmiş ürün , akımda herhangi bir problem olmadan 4 kata kadar genişletilebiliyor. Ayrıca bu sayede katlanabilir ya da bükülebiliyor.

 

Kaynak : http://www.gizmag.com/epfl-stretchable-circuits/42115/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.