MekatronikMühendislikVideobilimYeni İcatlar

AirMule Dikey Havalanan Askeri Araç Havalandı

airmule-first-flight-2

Helikopterler kolayca havalanıp, istenilen yerlere gidebilse de , halen rotor bıçaklarını çok yaklaştırmadan çalıştırılmalıdır. İsrail’den Tactical Robotics’in ürettiği yeni insansız hava aracı AirMule ise, güvenle kapalı tuttuğu rotorları ile kolayca havalanabilir. İki önce ilk kez tanıtılan araç, geçenlerde ilk prototip uçuşunu gerçekleştirdi. Aynı Elysium filmindeki araçlara benzeyen araç , geleceğin havacılık teknolojisini temsil ediyor olabilir.

AirMule uzaktan kumandayla veya kendi otomatik kontrol sistemiyle uçurulabiliyor. AirMule’un tasarlanma amacı ise savaş bölgelerinde, helikopterlerin giremeyeceği bölgelere inebilecek kadar küçük bir yardım aracı olması amaçlanıyor.

Arka pervaneler yatay uçuşu sağlarken, dikey hareket iç rotorlar sayesinde sağlanıyor. 1 tonluk versiyonda 730 shp(şaft hp) gücünde Turbomeca Arriel 1D1 turboshaft motoru kullanılıyor. Üretici sonraki modelde 985 shp gücündeki Arriel 2 motorunu kullanmayı amaçlıyor.

Bu modelin İsrail askeri kuvvetleri tarafından kullanılması amaçlanırken, değişken bir form olan Cormorant’ın dış Pazar için üretilmesi hedefleniyor. Aracın 440 kg yükle 300 km uçabilmesi hedefleniyor. Maksimum hız 100 knot yani 185 km/h civarında olacak ve maksimum irtifanın 5486 m olabileceği belirtildi.

30 Aralık’ta Megiddo havalimanında (İsrail) yapılan ilk test AirMule’ın insansız kargo taşıma kabiliyetlerini gösteriyor.

Aynı zamanda kardeş şirketi Metro Skyways ‘de teknolojiyi sivil uygulamalar için kullanmayı hedefliyor. Bu sayede santralleri onarılabileceği ya da kurtarma operasyonlarının yapılabileceği düşünülüyor. Yine de İsrail’in aracı ne amaçla kullanacağı şüphe yaratıyor.

https://youtu.be/UwkdTuA2MHs

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu