Sorting by

×
Doğa ve ÇevreMühendislikYeni İcatlar

Elektroaktif Bakterilerle Su Arıtan Sistemler Kurulmaya Başlandı

iMETland adlı araştırma merkezi atık suların çevreye en uygun şekilde arıtılması için çalışmalara başladı. Bu proje ile binlerce şehre büyük katkı sağlayacağını açıkladılar. iMETland araştırma merkezi birçok araştırma merkezinin aksine, kötü kokular ve sivrisinekler gibi etmenlere imkan vermiyor. Yakın yerleşim bölgesindeki atık sular, yeraltı mikroorganizmaları kullanılarak doğal bir şekilde arıtılıyor. Araştırmacılar organik atıkları öğütürken elektrik üreten elektroaktif bakteriler kullandı. Üretilen elektronları ayrıştırmayı sürdürebilen elektroaktif bakteriler, suyu 10 kat daha hızlı arıtabiliyor. Bu arıtma sırasında alan kum ve çakıl yerine iletken maddeler ile doluyor. Sisteme giren atık suyu arıtmak için ekstradan hiçbir enerji gerektirmiyor. Burada özel mikroorganizmalarla, elektrik üretebilen elektroaktif bakteriler etkileşime giriyor. Bu iletken bir madde ve fiziki destek sağlıyor. Bakteri buna benzer maddenin yüzeyini kaplıyor. Aynı zamanda da suyun arıtılmasını sağlayan metabolizma işleyişi hızlandırıyor. Bu sayede sıfır enerji tüketerek suyun arıtılması ve geride de tortu kalmaması sağlanılıyor.

Bu proje İspanya, Meksika, Arjantin ve Danimarka’da uygulanmaya başladı. Firma yetkilileri çok soğuk iklimlerde de sorunsuz bir şekilde işlediğini açıkladı. Devam eden araştırmaların, suyun en iyi ve en hızlı şekilde hangi maddelerin kullanımıyla arıtılabileceğini ortaya çıkarması hedefleniyor. Bu gelişmenin de tüm dünyada birçok farklı alanda olumlu etki yapması bekleniyor.

KAYNAK :

http://imetland.eu/

Daha Fazla Göster

Adem Aygün

Merhabalar, ben Adem AYGÜN. Bilim aşığı olarak araştırırken gördüğüm güzel bilgileri haber, video haline getirmek ve insanlara bir şeyleri anlatmak.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Elektroaktif Bakterilerle Su Arıtan Sistemler Kurulmaya Başlandı - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Elektroaktif Bakterilerle Su Arıtan Sistemler Kurulmaya Başlandı | Belgesel Günlüğü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu