Sorting by

×
DeneyselDoğa ve ÇevreKimyaMakalelerMühendislikYeni İcatlar

Yeni Asfalt Katkı Maddesi Sayesinde Yollar Buz Tutmayacak

Kar yağdığında ya da buzlanma olduğunda yollara tuz atılarak buzlanma giderilse de tuzlama halen maliyetli ve doğaya zarar veren bir uygulamadır. Çin’deki Hebei Fen ve Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanları, asfaltla karıştırıldığında buzlanmayı engelleyen bir asfalt katkı malzemesi geliştirdi.

Normalde yola serpilen klorlu tuzlar asfalttan akarak yakınlardaki su kaynaklarına karışarak doğaya zarar verebilir. Ayrıca sürekli uygulandığında asfalta zarar vererek maliyetleri arttırmaktadır.

İşte Çin’den bilim insanları bu sorunu çözmek için, klor içermeyen asetatlardan bir tuz geliştirerek işe başladı. Bu tuzlar, klorürlü tuzlara göre çok daha çevreci ve çelik ve diğer malzemeler için daha az korozif. İlaveten, düşük sıcaklıklarda çok daha başarılı.

Sonrasında bilim insanları tuzu özel bir yüzey aktif maddeyle karıştırdılar. Silisyum dioksit, sodyum bikarbonat ve yüksek fırın cürufu ile birleştirilen karışım ince bir toza dönüştürüldü. Sonra bu toz partikülleri bir polimer solüsyonla kaplanarak mikro kapsüller üretiliyor. Son olarak bilim insanları asfalta karıştırılan bir mineral dolgu maddesinin yerine bu mikro kapsülleri yerleştirildi.

Özel asfalt, bir otoban rampasında test edildiğinde, üzerine düşen karı sürekli olarak eritmekle kalmadığını, aynı zamanda suyun donma noktasını O ºC’den, -21 ºC ‘e düşürdüğü de bulundu. Ayrıca, laboratuvar testlerinden yola çıkan araştırmacılar, 5 cm kalınlığındaki bir yolun, yedi ila sekiz yıl boyunca tuz kapsüllerini salmaya devam edeceğini ve bu süre boyunca yolun buz tutmasının engelleyebileceğini düşünüyor.

Bu yeni katkı maddesi sayesinde tuzlama ve asfalt tamir maliyetleri düşürülerek, daha güvenli ve çevreci yollar yapılabilecek.

Çalışma ACS Omega dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://www.acs.org/pressroom/presspacs/2023/february/keeping-drivers-safe-with-a-road-that-can-melt-snow-ice-on-its-own.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Günümüz de kullanılan asfaltı yeniden değerlendirmek için şöyle bir düşüncem var,, misal; geliştirilen bir katkı maddesi bozulmuş ve solmuş asfalta dökülerek, onu silindirlerin tekrar düzenlemesine olanak verecek hale getirmek, yani tekrar asfalt kullanılmadan asfaltı yeni dökülmüş hale getirmek. Muhtemelen o da gerçekleşecek, böylece zaman ve yüklü masraflardan kurtulmak mümkün olacak. Ayrıca kişisel hava ulaşımı gelişene kadar asfalt yerine başka bir malzeme de gelecekte icat edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu