Sorting by

×
İlginç BilimİşMakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

Market Çalışanları Üzerinde, Yapılan Bir Koronavirüs Araştırmasında,Çalışanların % 76’sı Asemptomatik Çıktı

ABD’de market çalışanları arasında yapılan bir araştırmada, çalışanların müşteriyle sürekli yüz yüze kalmasından dolayı COVID-19 testi pozitif çıkma olasılığının 5 kat daha yüksek olduğu bulundu. Occupational & Environmental Medicine dergisinde yayınlanan araştırmada,  pozitif çıkan market çalışanların dörtte üçünün asemptomatik (belirti göstermeyen) olduğu ortaya çıktı. Bu da onları COVID-19 kaynağı haline getiriyor.

Boston, Massachusetts’de bir marketteki 104 çalışan üzerinde yapılan araştırmanın türünün ilk örneği olduğu belirtiliyor.

Boston’da 2020 Mayıs ayında uygulanan zorunlu test politikası kapsamında her çalışana SARS-CoV-2 virüsü testi yapıldı.  Tüm bu testlerden önce tıbbi geçmiş, işçi geçmişi, çalışma düzeni ve marketteki görevlerine dair detaylı bir anket yapıldı. Ayrıca işe gelirken kullandığı ulaşım aracı, enfeksiyona karşı aldığı önlemler de soruldu.

Ayrıca çalışanlara son 14 günde COVID-19 hastası biriyle teması olup olmadığı ve herhangi bir semptom gösterip göstermediği de soruldu. İki doğrulanmış anketle kişilerin depresyon ve anksiyetisini (PHQ-9 and GAD-7)  gösteren psikolojik verileri de derlendi.

Çalışanların % 20’si Pozitif Çıktı

104 çalışandan 21’inde SARS-CoV-2 pozitif çıktı ve bu oran % 20 prevalansa denk geliyor. Yerel topluluklarda görülen 0.9-1.3% arası görülen prevalansa göre bu oran gerçekten çok yüksek görünüyor.

Testi pozitif çıkan çalışanların % 76’sı ise semptom göstermiyor. Pozitif çıkan çalışanların, çoğu (%91) müşteriyle yüz yüze görevlerde çalışıyor ve bu oran % 59 negatif çıkan diğer çalışanlarla kıyaslanabilir.

Öyle görünüyor ki, müşteriyle yüz yüze görevlerde çalışanlar diğer çalışanlara göre 5 kat daha fazla pozitif çıkıyor, bu da potansiyel etkilenme faktörlerini ortaya koyuyor.  Bu nedenle, denetleyici(süpervizör) rollerde çalışanlar pozitif olmaya 6 kat daha yatkın olabiliyorlar.

Çalışanların 99 ‘u akıl sağlığına ilişkin anketleri yaptığında 24’ünde hafif anksiyete görüldü. Çalışanların sadece yarısı (%46) sosyal mesafeyi koruyabildiklerini söylese de, testlerden % 76’sının endişe bile duymadığı anlaşılıyor.

Ayrıca ankette 8 çalışanın hafif depresif olduğu ve bu çalışanların işte veya yolculukta sosyal mesafeyi daha az uyguladığı anlaşıldı.

Yürüme, bisiklet veya arabayla yolculuk edenler % 90 daha az depresif sendromlar gösteriyordu.

Bu gözlemsel araştırma, sadece 1 market ve 1 şehirde ve sadece bir kez yapıldığından sübjektif olabilir ve araştırmacılar için bir neden ortaya koyamaz.

Yine de araştırmacılar: “Önemli bir asemptomatik enfeksiyon oranı, maruziyet riskleri ve market çalışanlarının psikolojik sıkıntılarını gösteren ilk araştırma olması nedeniyle bu araştırma önem arz ediyor. Temel çalışanlar bir kere SARS-CoV-2 ile enfekte olduğunda, hizmet ettikleri topluluk için önemli bir bulaşma kaynağı haline geliyor. “

Araştırmacılar çalışanlar ve devlet yetkililerin, koronavirüs salgını engellemek için gerekli önlemleri almasını ve yönetimsel planlamalar yapmaları gerektiğine inanıyor. Örneğin, personel arası temas, tekrar ve rutin koronavirüs testleriyle iş güvenliği ve sağlığının güvence altına alınabileceğini belirtiyor.

Pandemi süresinde psikolojik sıkıntılar yaşayan çalışanlara da yardımcı servisler sağlanması gerektiğinin altını çiziyorlar.


Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-10-high-symptomless-covid-infection-grocery.html

Araştırma Referansı:

Association between SARS-CoV-2 infection, exposure risk and mental health among a cohort of essential retail workers in the USA , DOI: 10.1136/oemed-2020-106774


Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Çalışanların yüzde 76’sı Asemptomatik Çıktı ! - winally.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu