Sorting by

×
Yeni İcatlar

Maglev Motorsikleti Hero İon Poyrasız Motorların Önünü Açabilir

Hero İon , aynı Tron efsanesinden çıkmış gibi duran bir motorsiklet, teknolojinin son eserlerinden. Hintli firma Hero tarafından üretilen motor sadece 100 kg ağırlığında. Hidrojen yakıt hücresinden elektrik üreterek, Li-Air bataryalar ve süperkapasitörlerde depoluyor.  Asıl ilginci sıfır sürtünmeli maglev tekerler. Yani bu lastikler havada giden trenlerin teknolojisini kullanarak sürtünmeden elektromanyetik olarak havada dönüyor.

Aracın kontrol modülü(Vehicle Control Module –VCM) elciklerde bulunan ışıklı dokunmatik kontrollerden oluşuyor. Araç kontrol modülünde parmaklardan gelen komutlar PBS (güç, fren ve yön ) sistemlerine iletiliyor.  Araçta bulunan trafik sensörleri sayesinde kazalardan kaçınabiliyor.

Poyrasız lastikler yani merkezi olmayan lastikler nedeniyle motor gerçekten bir bilim kurgu objesine benziyor. Lastik gizli bir manyetik  teker sayesinde rotor gibi çalışarak, stator üzerinde manyetik levitasyon teknolojisiyle havada yüzüyor. Ayrıca bu poyrasız elektrik çekiş motoru,  frenleri de iki kat güçlendiriyor. Araçla ilgili temel bilgiler sürücünün kaskına aktarılıyor.

M-link verilen antropomorfik bağlantı süspansiyonu teknolojisi yolda kontrolü arttırıyor. Sensörler sayesinde elektromanyetik olarak kontrol edilen süspansiyonlar yola ve kullanıcıya göre gerçek zamanlı olarak kontrol sağlıyor.

Çoklu gyrolar ve ivmeölçerler sayesinde motorun dengesi korunabiliyor. Böylece önceden imkansız olan manevralar sürücünün konumu ve direksiyon ayarlanarak gerçekleştirilebilecek.

Lityum hava yani Lithium-air pilleri en son ve en güçlü pil teknolojisi. Ayrıca oldukça hafifler. Kg’da 12 kW üreten pillerde lityumun oksijenle oksidasyonu devrim niteliğinde bir platin ve rodyum katalizör eklenen karbon nano tüp katotla gerçekleştiriliyor. Bu motorda günümüzdeki en ileri teknoloji kullanılıyor. Bakalım bu prototip hayata geçirilecek mi ?

hero ion hero_motocorp_unveils_radical_new_show_bikes_delhi_auto_expo-90 hero_motocorp_unveils_radical_new_show_bikes_delhi_auto_expo-91 hero_motocorp_unveils_radical_new_show_bikes_delhi_auto_expo-95 hero_motocorp_unveils_radical_new_show_bikes_delhi_auto_expo-97

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu