MekatronikMühendislikVideobilimYeni İcatlar

Robot Hamam Böceği 1,5 Metre Zıplayabiliyor

jumproach-zıplayan robot

Robot böcek evrimi devam ediyor. Robot hamam böceğinin bir şeylere tırmandırmak oldukça zor bir iş. Bu nedenle Seul National Üniversitesi ile Berkeley Kaliforniya Üniversitesi iş birliği yaparak , sıçrayarak engellerin üzerinde geçebilen bir robot geliştirmek için bir araya geldi. Stockholm’da bu ay gerçekleştirilen Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansında JumpRoACH (zıplayan hamam böceği) adı verilen robot böcek tanıtıldı.

JumpRoACH adı verilen robot 152 cm’den biraz daha yükseğe sıçrayabiliyor ki, 60 gramlık bu robotun bu kadar yükseğe sıçrayabilmesi gerçekten etkileyici. Dash Robotics ‘in ana gövdesini kullanan robot, 8 lateks bant ve elmas şeklinde iki eklemden oluşan bir mekanizma kullanıyor.

Robot engelin üzerinde atladıktan sonra tekrar kabuğunu düzelterek yeniden zıplamaya hazır hale geliyor. Robot kanatlarını açarak, zıplamalar esnasında süzülebiliyor. Robotun zıplama mekanizması belki daha büyük robotlara da uygulanabilir.

Kaynak : http://www.popsci.com/robot-roach-can-jump-to-great-heights?src=SOC&dom=tw

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu