Sorting by

×
BilgisayarTeknoloji HaberYeni İcatlar

LG Bükülebilen OLED Aydınlatmada Bir Adım Öne Geçti

LG chem

Güney Koreli LG Chem (Kimya) firması OLED ışık teknolojisini geliştirmeye devam ediyor. AndroidHeadlines’ın editörü bu konuda şöyle diyor,” LG esneyebilen OLED ekranlar konusunda çözüm üretebilen tek firma. Bu sayede OLED’ler günlük hayata giriyor.LG Chem esnek OLED’leri hiç düşünülmediği kadar esnetmeyi başarıyor. ” Firmanın geçenlerde duyurduğu iki yeni devrim niteliğindeki geliştirme sayesinde OLED ışıklandırma teknolojisinde devrim yaşanıyor. Başta ARGE fazında yeni plastik tabanlı ışık panelini gösterirken, ikinci aşamada 320*320 mm OLED ışık paneli üreteceğini duyurdu. Firmanın iddiasına göre bu piyasadaki en büyük OLED ışık oluyor.

Mevcut  esnek plastik OLED ışık modülleri 75 mm ile bükülme limitine sahipken, yeni plastik paneller 30 mm’ kadar bükülebiliyor. Ayrıca 60lm/W verim, 75lm parlaklık, 3,000K renk sıcaklığı ve 85 üstü CRI özelliklerine sahip. Tasarlanan bu numuneler 250 dolardan satılacak. LG seri üretime Temmuz’da başlayacağını belirtiyor. Bu panellerin üretimi ise Ocak 2015’de başladı bile.

esnek ışık

0,88 mm kalınlığında yani1 mm bile kalınlığa sahip olmayan panel 800 lm parlaklığa(8.5V 1,600mA).  sahip olsa gücün 1200 lm ‘e kadar çıkabileceği belirtiliyor. Enerji verimliliği açısından oldukça önemli olan bu teknoloji genel kullanıma sunulabilir.

LG Chem OLED ışık panel üreticisi olarak farklı şekiller ve boyların mümkün olduğunu belirtiyor. 9 farklı modelin 3000 K ve 4000 K olmak üzere iki farklı renk sıcaklığına sahip olacağını belirtiyorlar.

Saha önce LG Japonya’da OLED ışık teknolojisini tanıtmıştı.

http://phys.org/news/2015-01-lg-chem-ups-radius-oled.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu