Sorting by

×
Alternatif EnerjiMühendislikYeni İcatlar

GÜNEŞ ENERJİLİ SCOOTER SAYESİNDE ŞARJA GEREK YOK

Artık elektrikli scooter’ lar ve elektrikli motorsikletler her yerde bulunuyor. Fakat bir düşünsenize hiç şarj etmeniz gerekmeyen güneş enerjisiyle çalışan bir elektrikli scooter olsa… İşte Kaliforniyalı yenilebilir enerji uzmanı Mike Donnel ve Tony VanMeeteren son 4 yılını,  yetişkinleri taşıyabilecek güneş enerjili scooter (SES- Solar Electric Scooter) yapmak için harcadı. Güneş enerjili scooter özellikle Türkiye’ de güneşin bol olduğu güney sahillerinde oldukça kullanışlı olabilir.

Mike Donnel ve Tony VanMeeteren 1980’ lerden beri yenilebilir enerji endüstrisinde çalışıyor. Ellerine geçen eski bir scooter onlara ilham vererek, pratikte güneş enerjisiyle çalışan bir scooter tasarlamaya karar verdiler.

Başlangıçta 24 voltluk bir sistemle başlayan ekip, buna yeni bir güneş paneli ekleyerek şarj etmeyi başardı. Yeni hedefleri ise 36 voltluk ve daha iyi soğutmalı bir güneş enerjili scooter yaparak menzili arttırmak.

Ekibe sonradan katılan elektrik mühendisi ile daha verimli bir güneş paneli üretmeyi başardırlar. İlk prototipi Simi Valley’ de deneyen ekip oldukça iyi sonuçlara ulaştı.

Solar Elektrikli Scooter ya da diğer güneş enerjili scooter 34 x 81 cm’ lük güneş enerjisi paneliyle 37-watt/0,88 amper üretebiliri. Güneş paneli 4mm ‘ lik camın laminasyonuyla darbelerden korunaklı hale getirilmiş. Scooter 159 kg’ ya kadar dayansa da ekip maksimum 113 kg ağırlığı öneriyor.

36 V/15 Ah Li-ion pil sayesinde Scooter her güneşin altında beklediği her saatte 1,6 km menzil kazanıyor. Ayrıca SES 1,2 ‘ lik bir şarj kablosuna da sahip. Full şarjda scooter 32 km yol gidebiliyor.

 

350 watt’lık brushless motor scooter’ ı 3,7 saniyede 24 km maksimum hıza çıkarıyor. Ön arkada güvenlik lambalarına sahip scooter ‘ ın direksiyonu da katlanabiliyor. ,

İlk çıkacak 50 model 1500 dolardan sonraki modeller 1700 dolardan satılacak. Normalde pek çok ülke için trafiğe uygun olan güneş enerjili scooter ,yüksek tepeler için tasarlanmamış.

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu