Sorting by

×
Alternatif Enerjiİklim DeğişimiMimarlık

LOS ANGELES’ TA GREEN DOT LİSESİ GÜNEŞ ENERJİSİNDEN YARARLANIYOR

Amerikan mimarlık firması Brooks + Scarpa tarafından geçenlerde Los Angeles’ da bitirilen Green Dot Animo Leadership Lisesi artık yeşil bir kalbe sahip. 500 kişilik devlet okulu 650 güneş enerjisi paneliyle kaplanarak, okulu güneşten korumakla kalmıyor, okulun elektrik ihtiyacının % 75 ‘ ini sağlayacak. Böylece okulun elektrik ihtiyacı güneşten sağlanacak.

Brooks + Scarpa mimarlığa göre bu sayede yıllık 1,36 milyon kg karbon emisyonu düşüşü sağlanacak. Bu 1000 arabanın yıllık egzos emisyonundan bile fazla demek. Bu sayede havadaki karbondioksit salınımı oldukça azalacak

Mimarlar tasarımda pasif solar prensipler kullanmak  için büyük blok yapı strüktürünü kullandı. Kaliforniya’ nın ılıman iklimi okulun üstü açık bir lobisi olmasına imkan sağlamış. Bu sayede doğal bir aydınlatma ve havalandırma sağlanarak, klima ve aydınlatmadan tasarruf edilmiş.

Güneş panelleriyle kaplanmayan dış ortamlarda dalgalı perdeler kullanılarak ışığın geliş açısı ayarlanabiliyor.

4970 malana sahip okul 17,3 milyon dolara mal oldu.

Amerika’ da ve Avrupa’ da her geçen gün global ısınma nedeniyle CO2 emisyonunun düşürülmesi için ciddi önlemler alınıyor. Bunlardan biri ardı ardına kapanan çimento fabrikaları olsa da, Türkiye’ de her geçen gün bir yenisi açılıyor. Genelde gelişmiş devletler çimento fabrikalarını üçüncü dünya ülkelerine taşımaya başlamışken, biz de ise tam tersi. Global ısınmaya büyük katkısı bulunan çimento fabrikaları ve benzinli arabalar havayı oldukça çok kirletiyor. Türkiye’ de alternatif enerji kaynakları yeterince kullanılabilirse belki de büyük oranda azaltılabilir. Almanya’ da güneş tarlaları sayesinde 20 nükleer enerji santrali gücünde enerji elde edilirken, Türkiye’ de düşük teknolojiye sahip, nükleer enerji santrali açılmaktadır. Anlayacağınız Türkiye bilim ve teknolojinin 30-40 yıl gerisinden gelmektedir.

Amerika’ da özellikle Los Angeles’ ta devlet güneş enerjisini desteklemekte, güneşe enerjili araba şarj istasyonları yapmakta ve halkın hizmetine sunmaktadır. Türkiye gibi bolca güneş gören bir ülkede sizce güneş enerjisi ve rüzgar neden bu kadar az kullanılmaktadır?

Kaynak : http://www.gizmag.com/green-dot-solar-high-school/26566/

greendot-7 greendot-15 greendot-3 greendot-0 Güneş Enerjili Lise|Gerçek Bilim

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Cephe tasarımında güneş enerjisi kullanımı, ev veya işyerinde elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra, evin veya işyerinin enerji tasarrufu sağlaması açısından da önemlidir. Güneş enerjisi panelinin kullanımı sayesinde, elektrik faturasında ciddi indirimler sağlanabilir. Bu bağlamda, örnek üzerinden bu konuyu irdelemeniz çok öğretici olmuş. Paylaştığınız için teşekkürler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu