KimyaTıp ve Sağlık

Uzun Süreli Etkiye Sahip Kokain Terapisi Geliştirildi

kokain HCl

Kentucky Üniversitesi’nden araştırmacılar kokain bağımlılığı için uzun süreli kimyasal tedavi geliştirdi. Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan araştırmada aşırı kokain bağımlığına sahip bireylerde , kimyasal bir bileşikle nasıl tedavi uygulanabileceği belirtildi.

ABD’dede kokain halen yasadışı bir ilaç ve halen FDA tarafından onaylanan bir tedavisi mevcut değil. Yıllardır süren çabalar işe yaramadı. Fakat yeni çalışmada araştırmacılar kokain hidrolaz enzimleriyle başladı, çünkü önceki çalışmalarda yüksek ilişkili kokain kullanımı önleyebildiği gösterilmişti. Fakat burada sınırlayıcı faktör, vücutta uzun süreli işlev yapamamasından dolayı mantıklı bir tedavi olarak görülememesiydi.

İşte bu nedenle ekip enzimlere diğer bir element ekleyerek, onları daha uzun süre oyalayacak bir şeyler aramaya başladı. Ekip bu amaca ulaşmak için çok çalıştıktan sonra, vücutta uzun süreli kalabilecek insan immuno globülin G antibadilerini kurarak yeni bir tedavi opsiyonu buldu. Ekip bu yeni tedaviyi uygulamak için enzimleri antikorlarla birleştirerek, iki açıdan da yarar sağlayacak bir terapi üretti.

Yeni bileşiğin yapılan testlerinde , sıçanlarda ilacın 107 saate kadar kalabildiği görüldü. Oysa kokain hidrolaz enzimleri ancak 8 saat vücutta kalıyordu . Yapılan diğer bir testte sıçanlarda kokain etkilerin önlenmesinin yanı sıra, bir dozluk tedavi ölümcül dozlara alışkın sıçanlarda bile kokainin etkilerini önledi.

Ekip bunu şöyle açıklıyor ; yeni bileşik kokain metabolitleri kırdığından dolayı, sıçanlarda kokainin etkilerinini 20 güne kadar engelliyor . Araştırmacılar metabolizma farklılıklarından dolayı aynı tedavinin insanlarda 2 ila 4 haftaya kadar etkili olabileceğini düşünüyorlar.

Yeni tedavi daha fazla çalışma gerektiği ve eğer başarı sağlanırsa, 5 yıldan kısa sürede FDA onayı alabileceği belirtildi.

 

Kaynak : http://medicalxpress.com/news/2015-12-long-term-cocaine-addiction-therapy.html

İleri Okuma İçin :  Xiabin Chen et al. Long-acting cocaine hydrolase for addiction therapy,Proceedings of the National Academy of Sciences (2015). DOI: 10.1073/pnas.1517713113

Abstract
Cocaine abuse is a world-wide public health and social problem without a US Food and Drug Administration-approved medication. An ideal anticocaine medication would accelerate cocaine metabolism, producing biologically inactive metabolites by administration of an efficient cocaine-specific exogenous enzyme. Our recent studies have led to the discovery of the desirable, highly efficient cocaine hydrolases (CocHs) that can efficiently detoxify and inactivate cocaine without affecting normal functions of the CNS. Preclinical and clinical data have demonstrated that these CocHs are safe for use in humans and are effective for accelerating cocaine metabolism. However, the actual therapeutic use of a CocH in cocaine addiction treatment is limited by its short biological half-life (e.g., 8 h or shorter in rats). Here we demonstrate a novel CocH form, a catalytic antibody analog, which is a fragment crystallizable (Fc)-fused CocH dimer (CocH-Fc) constructed by using CocH to replace the Fab region of human IgG1. The CocH-Fc not only has a high catalytic efficiency against cocaine but also, like an antibody, has a considerably longer biological half-life (e.g., ∼107 h in rats). A single dose of CocH-Fc was able to accelerate cocaine metabolism in rats even after 20 d and thus block cocaine-induced hyperactivity and toxicity for a long period. Given the general observation that the biological half-life of a protein drug is significantly longer in humans than in rodents, the CocH-Fc reported in this study could allow dosing once every 2–4 wk, or longer, for treatment of cocaine addiction in humans.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.