Sorting by

×
BilgisayarBilimsel GelişmeElektronikTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

Dünyanın İlk Portatif Emar Cihazı Sayesinde Hızlı Teşhis İmkanı Doğuyor

JAMA Neurology dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmada, dünyanın ilk portatif MRI(elektromanyetik rezonans) makinesinin gerçek dünyada yoğun bakım ünitesi testleri yayınlandı. Bu devrim niteliğindeki cihazın, nerdeyse çalışılan tüm hastalarda beyin anomalililerini etkili bir şekilde tespit ettiği gösterildi. Portatif emar sayesinde hasta yatağın teşhis imkanı doğuyor.

Hyperfine sağlık teknolojileri şirketi tarafından geliştirilen, bu hasta başı (POC-point of care) manyetik rezonans görüntüleme sistemi ilk olarak geçen sene denenmeye başlandı. Yeni makinenin 20 kat daha az maliyetli, 35 kat daha az güç tüketen ve mevcut emar makinelerinden 10 kat daha hafif olduğu belirtiliyor.

Günümüzde emar makineleri büyük ve pahalı cihazlar olmasının yanında, özel güvenlik önlemleri alınmış izole odalar gerektiriyor. Önceleri hayal olan portatif emar cihazları, bilgisayar teknolojilerindeki son gelişmeler ve daha küçük mıknatısların üretilmesiyle artık mümkün.

Emar yani manyetik rezonans enstrümanlarının (MRI)  kuvveti, manyetik alan birimi Tesla(T) ile ölçülüyor. Çoğu emar makinesinde 1.5 T ile 3 T kuvvete sahip güçlü mıknatıslar kullanılır. Bu mıknatıslar öyle güçlüdür, odadaki metal eşyaları kolaylıkla kendine çekebilir ve bu çok tehlikelidir. Fakat Hyperfine’ın yeni hasta başı emar cihazı 0,065 T’lık küçük bir mıknatıs kullanıyor.

Yani bu emar cihazı, ek önlem almadan hasta başına kolayca taşınabilir. Ayrıca bu MRI normal cihazlardan daha az elektrik tükettiğinden, duvardaki bir prizden elektriğini alabilir.

Yeni araştırmada; Yale Tıp’tan araştırmacılar, Yale New Haven Hastanesi’nde bu yeni emar cihazını 30 hastada denediler. Yeni cihaz ile beyin tümörlerinden, iskemik felçe kadar 29 hastada bir çok anomali tespit edildi.

Bu çalışmayla, yoğun bakımdaki 20 hastada COVID-19’un nörolojik etkilerini 20 hastada inceleme fırsatı da doğdu. COVID-19’un doğası gereği hastaları görüntüleme için emar odasına taşımak her zaman mümkün olmayabiliyor. İşte bu gibi durumlarda hasta başı emarı kullanılarak daha fazla hasta gözlenebildi. 20 COVID-19 hastasından 8’inde hastalıkla ilişkili akut nörolojik anomalililer tespit edildi.

Tabi yeni cihaz piyasaya sürülmeden önce halen yapılması gereken bazı testler var.POC MRI sonuçları ile MRI veya BT sonuçlarını kıyaslamak gerekiyor. Tabi bu yeni cihazın tümüyle güçlü emar cihazlarının yerini alması beklenmiyor fakat yine teşhis açısından kullanımı daha pratik olabilir.

Bu yeni cihaz sayesinde ambulansta bile hızla temporal görüntü profilleri oluşturulabilir hastaneye daha varmadan inme teşhisi konulabilir.

Ayrıca son zamanlarda geliştirilen algoritmalar sayesinde daha hızlı sonuç da alınabiliyor.

Araştırma JAMA Neurology dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Yale News

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Portatif Emar cihazı devrim yaratacak | Tuluyhan Bildiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu