Sorting by

×
MakalelerTıp ve Sağlık

Yeterince Alkol Tüketimi Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

şarap bağışıklık geliştirme

Yıllardır normal miktarda alkol içenlerin ölüm riskinin gerçekten düştüğü tıp bilimi tarafından  bilinen bir gerçek. Genelde hiç alkol içmeyenlere göre kalp fonksiyonları daha iyi ve daha sağlıklılar.  İşte Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi (OHSU) tarafından yapılan yeni araştırmaya göre kararında alkol almak, bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı savaşta önemli rol oynayabiliyor.

17 Aralık’ ta Vaccine (Aşı) dergisinde yayınlanan araştırma bağışıklık sistemine farklı bir bakış açısı getirmekle kalmıyor, aynı zamanda insan vücudunun aşılara ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini geliştirmek için bilim adamlarına yeni yollar gösterebilir.

Bilim insanları, araştırmada insana çok yakın bir bağışıklık sistemine sahip makak maymunları kullandı. 12 makaktan oluşan gruba bünyeleri için % 4’lik etil alkol karışımı verildi. Araştırmacılar maymunlara sonrasında çiçek aşısı yaptı. Hayvanlar iki gruba ayrılarak bir kısmına % 4 etanol , bir kısmına da şekerli su verildi. Diğer besin ve su alımları ise normal olarak devam etti.

Bilim insanları sonrasında hayvanlara 14 ay boyunca düzenli olarak etil alkol verdiler. Alkol alımından 7 ay sonra hayvanlar yeniden aşılandı.  

Aynı insanlarda olduğu gibi makaklarda da içki alışkanlığı bireyden bireye değişiyor. Bazıları çok alkol içerken bazıları az içiyor. Doç Dr.Ilhem Messaoudi araştırmanın başyazarı ve OHSU’da Aşı ve Gen Terapisi Enstitüsü’nde çalışıyor.

Maymunlardan alkol içenlerde iki gruba ayrıldı. Bunlar kanında 0.08’ den fazla etil alkol olanlar ve olmayanlar. Bu normalde Amerika’ da şoförler için kandaki etanol konsantrasyon değeri. Diğer gruptaki maymunlar hafif içiciler ve kan-etanol konsantrasyonları 0.02 ila 0.04 arasında değişiyor.

Alkol kullanımı öncesinde tüm hayvanlar aşıya benzeri tepkiler göstermişti. Fakat hayvanların bir kısmına alkol verildikten sonra aşıya tepkiler değişti.

Ağır içici maymunlarla, şekerli su içen maymunlar kıyaslandığında göre aşıya tepkileri oldukça düştü. Fakat asıl şaşırtıcı sonuç az alkol içen maymunlar aşıya gelişmiş cevaplar verdi. Hafif içici maymunların bağışıklık sistemlerinin desteklendiği açığa çıktı.

Aşırı tüketimin maymunların bağışıklık sistemine zarar verdiği de görüldü. Bilim adamları yemeğinde içilecek bir kadeh şarabın bağışıklık sistemini geliştirebileceğini , söylese de bu aşırı alkol tüketimin hafıza kaybına yol açtığı ve pek sağlık sorunlarına neden olduğu da biliniyor. Bu araştırma ile  kararında alkol alımının bağışıklık sistemine yaradığını söyleyebiliriz. Ayrıca alkolün az miktarının kalp sağlığına da iyi geldiği düşünülüyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/12/131217171008.htm

  1. I. Messaoudi, M. Asquith, F. Engelmann, B. Park, M. Brown, A. Rau, J. Shaw, K.A. Grant. Moderate alcohol consumption enhances vaccine-induced responses in rhesus macaquesVaccine, 2013; 32 (1): 54 DOI:10.1016/j.vaccine.2013.10.076

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu