Doğa ve ÇevreMakalelerNanoteknolojiTıp ve Sağlık

Nanoteknoloji Sayesinde Kürkümin Emilimi Arttırıldı

Son günlerde zerdeçal baharatının sağlığa faydalarından bahsedilmeye başlandı. Zerdeçal (kürkümin) üzerine yapılan araştırmalarda anti-enflamatuvar  olduğu hatta kalp hastalığı,kanser ve Alzheimer tedavisine yardımcı olabileceği belirtiliyor. Bilim insanlarının yeni yaptığı araştırmada ise, zerdeçaldeki aktif madde kürküminin biyolojik aktarım verimi arttırıldı.

Normalde, zerdeçal toz formda sindirildiğinden, vücut tarafından emilim miktarı kısıtlıdır. Güney Avustralya Üniversitesi’den araştırmacılar Texas A&M Üniversitesi ve Kanada McMaster Üniversitesi’nden araştırmacılarla birlikte çalışarak, yeni bir alternatif geliştirdi.

Araştırmacılar, kürkümin yüklenmiş küçük nano parçacıklar ürettikleri yeni bir proses geliştirdiler. Laboratuvarda yapılan testlerde nano kürkümin oral alımında, insan hücrelerine aktarım oranının  % 117’ye kadar arttığı gözlendi.

Laboratuvar hayvanlarında yapılan testlerde ise nanoparçacıkların etkili bir şekilde sindirimiyle, bilişsel bozunmanın önlendiği, hatta geriye çevrildiği gösterildi. Ayrıca kürküminin oksidatif stresi ve enflamasyonu baskılayarak, Alzheimerla ilişkili amiloid plakların kaldırmaya yardımcı olduğu iddia ediliyor.

Yapılan çalışmanın son fazında ise kürküminin genital iltihapların(HSV-2) yayılmasını da önlediği belirtildi.

Kadınlar biyolojik açıdan,  hem bakteriyel, hem de viral olarak genital iltihaplara yatkındır. Çünkü, kadın genital kanalındaki mukozal bariyer zarar görebilir. Buna karşın kürkümin genital enflamasyonu azaltarak, HSV-2 enfeksiyonuna karşı kontrol sağlayabilir. Bu da, kadın genital kanalında, HIV enfeksiyonunun önlenmesinde faydalı olabilir.

Araştırma International Journal of Molecular Sciences dergisinde yayınlandı.

Kaynak: EurekAlert

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Geri bildirim: Nanoteknoloji Sayesinde Kürkümin Emilimi Arttırıldı - Vonelon.com
  2. Geri bildirim: Nanoteknoloji Sayesinde Kürkümin Emilimi Arttırıldı - winally.com
  3. Geri bildirim: Nanoteknoloji ile Zerdeçalın Faydası Arttırıldı - İlay Polat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu