Pazartesi , Ekim 14 2019
Anasayfa / Bilimsel Gelişme / İspanya’da İlk Kez Kök Hücre Terapisiyle Hasarlı Kalpler Onarıldı

İspanya’da İlk Kez Kök Hücre Terapisiyle Hasarlı Kalpler Onarıldı

kalp kök hücresi

İspanya’daki bir hastanede kalp krizi geçiren 7 hasta uygulanan kök hücre tedavisiyle kalp dokusundaki hasarı onardılar. Bu tedavinin 55 hastaya daha uygulanması planlanıyor. “7 hastanın kalbinde ağır doku hasarı vardı ve buna rağmen hastalarda ciddi bir ilerleme kaydedildi,” diyor Gregorio Maranon Hastanesi yetkililer.

Bununla birlikte ilk defa bir kalp krizinde hasarlı kalp dokusunu onarmak için kök hücreler kullanıldı.

Bir kalp krizi sonrası kalpte oluşan pıhtılar kalbe giden oksijeni engeller. Kalp iyileştikten sonra ölü do yara dokusuyla yer değiştirir fakat bu doku kalbin sağlıklık dokusuna göre performansını düşürür.

Hafif kalp yetmezliği olan hastalar ilaç yardımıyla normal hayatlarına devam edebilir. Şiddetli kalp yetmezliği olan hastalar ise çok büyük ağrılar yaşayabilirler. Dünya’da doktorlar ve bilim insanları skar dokusu yerine kalp dokusunu yenileyici yollar arıyorlar.

Bu tedavide hastanın kendi kök hücrelerini kullanmak için 4-8 haftalık bir işlemden geçmesi gerekiyor. Fakat acil durumlarda donör kullanılabilir.

Kalp dokusu bu hücreleri onarmak için donörlerin kök hücrelerinin kullanılmasına izin verir. Kök hücreler ise hastaya uygulanmadan önce belirli işlemlerden geçiyorlar. Allojenik hücreler (yani kan bağı bulunmayan donörlerden alınan kök hücreler) detaylı olarak incelenir ve sadece en iyi olanlar seçilerek hastaya aktarılır. Bu kök hücreler koroner arter yoluyla hastaya enjekte edilir.

Bu çalışma kısmen Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.

Kaynak : http://medicalxpress.com/news/2015-01-spain-stem-cell-therapy-hearts.html

Facebook Yorumları

Bu haber 3432 kez görüntülendi.

Hakkında Konuk Yazar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Kan Testi 20’den Fazla Kanser Türüne Bakabiliyor

Harvard Üniversitesi Dana-Farber Kanser Enstitüsü’nden bilim insanları 20’den fazla kanser türünü tespit edebilen yeni bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.