Sorting by

×
Bilimsel GelişmeDeneyselTıp ve Sağlık

İspanya’da İlk Kez Kök Hücre Terapisiyle Hasarlı Kalpler Onarıldı

kalp kök hücresi

İspanya’daki bir hastanede kalp krizi geçiren 7 hasta uygulanan kök hücre tedavisiyle kalp dokusundaki hasarı onardılar. Bu tedavinin 55 hastaya daha uygulanması planlanıyor. “7 hastanın kalbinde ağır doku hasarı vardı ve buna rağmen hastalarda ciddi bir ilerleme kaydedildi,” diyor Gregorio Maranon Hastanesi yetkililer.

Bununla birlikte ilk defa bir kalp krizinde hasarlı kalp dokusunu onarmak için kök hücreler kullanıldı.

Bir kalp krizi sonrası kalpte oluşan pıhtılar kalbe giden oksijeni engeller. Kalp iyileştikten sonra ölü do yara dokusuyla yer değiştirir fakat bu doku kalbin sağlıklık dokusuna göre performansını düşürür.

Hafif kalp yetmezliği olan hastalar ilaç yardımıyla normal hayatlarına devam edebilir. Şiddetli kalp yetmezliği olan hastalar ise çok büyük ağrılar yaşayabilirler. Dünya’da doktorlar ve bilim insanları skar dokusu yerine kalp dokusunu yenileyici yollar arıyorlar.

Bu tedavide hastanın kendi kök hücrelerini kullanmak için 4-8 haftalık bir işlemden geçmesi gerekiyor. Fakat acil durumlarda donör kullanılabilir.

Kalp dokusu bu hücreleri onarmak için donörlerin kök hücrelerinin kullanılmasına izin verir. Kök hücreler ise hastaya uygulanmadan önce belirli işlemlerden geçiyorlar. Allojenik hücreler (yani kan bağı bulunmayan donörlerden alınan kök hücreler) detaylı olarak incelenir ve sadece en iyi olanlar seçilerek hastaya aktarılır. Bu kök hücreler koroner arter yoluyla hastaya enjekte edilir.

Bu çalışma kısmen Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.

Kaynak : http://medicalxpress.com/news/2015-01-spain-stem-cell-therapy-hearts.html

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu