Sorting by

×
Bilimsel GelişmeDeneyselMakalelerTıp ve Sağlık

Moderna’nın Geliştirdiği Koronavirüs Aşısı,1. Fazda İyi Sonuçlar Verdi

Amerikan ilaç üreticisi Moderna geliştirdikleri koronavirüs aşısından, 1. Faz denemelerde iyi sonuçlar aldığını duyurdu. İlk sonuçlar aşının insanlarda Covid-19 hastalığına karşı bağışıklık üretme şansı olduğunu gösteriyor. Moderna aşıyı, virüsün mRNA’sına karşı immün tepkisi geliştirecek şekilde tasarladı. mRNA virüsün konak hücre içinde kendini kopyalamasına yardımcı olduğundan, mRNA’ya karşı bağışıklık tepkisi oluşturmak aşı için çok önemlidir.

Moderna’nın ürettiği gibi yeni metotlar oldukça hızlı hazırlansa da, hemen lisanslı aşı üretilmiyor.  Önce klinik fazların geçilmesi gerekiyor.

Faz 1 denemesi: Faz 1 klinik aşamasında ilaç ya da aşının güvenli olup olmadığı araştırılıyor. Denemeler potansiyel aşılar veya ilaçlara önemli bir iç bakış sağlıyor. Moderna’nın denemesi Mart’ta başladı ve 105 kişiyi içeriyor ve halen devam ediyor. Katılımcılara üç farklı doz uygulanıyor. Birinde iki kez 25 mikrogram, diğerinde dört hafta arayla 100 mikrogram veya 250 mikrogramlık tek doz verilebiliyor.

Yeni sonuçlar: Moderna, yaşları 18 ila 55 arasında değişen 8 katılımcının antikor verilerini yayınladı. Bunlardan dördüne koldan 25 mikrogram, dördü de 100 mikrogram koldan aşı vuruldu.Şirketin verdiği bilgilere göre, 25 mikrogram alan katılımcılar covid-19 hastalığını atlatan hastalarla kıyaslanabilecek seviyede koronavirüsü etkisiz hale getiren antikor üretti. Fakat 100 mikrogram alan katılımcılarda, doz aşımından dolayı bazı yan etkiler gözlendi. Yan etkilerin geçici ve kendiliğinden çözüldüğü belirtiliyor.

Peki sonraki aşamalarda ne yapılacak?

Faz 1’den elde edilen sonuçlar gerçekten ümit verici olsa da, bu veriler sadece 8 kişiden elde edildiğinden halen çok bağlayıcı değil. FDA(Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) şimdiden Moderna 2. Faz denemeler için onay verdi. Bu aşamada aşının hastalar üzerindeki biyolojik etkisi test edilecek. Ayrıca 2. Fazda 50 mikrogram koldan verilecek. 3. Fazın ise Temmuz’da başlaması bekleniyor. Wall Street Journal’a göre eğer denemeler yolunda giderse sonbaharda aşı için FDA tarafından acil onay verilebilir.

Kaynak: https://www.technologyreview.com/2020/05/18/1001834/moderna-coronavirus-vaccine-phase-i-interim-clinical-trial-results

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu