Sorting by

×
Mimarlık

Kopenhag Kuzey Køge Tren İstasyonu İçin Yapılan Yarışmada Kazanan Tasarım Görkemli Tüp Köprü Oldu

kopenhag tren istasyonu

Kopenhag dışında, içinden yüksek hızla geçiş yapılan yeni bir aktarma noktası, Køge Kuzey İstasyonu, yarışma birinciliği COBE, DISSING+WEITLING ve COWI tasarım takımına verildi. Tüp şeklinde tasarlanan istasyon hem demiryolu  hem de işlek bir otoyol üzerinden geçiyor ve Køge şehri için yaya köprüsü işlevi de görüyor. Köprü ve istasyon birleşimindeki yapı, kuzey manzarası, ahşap kaplamalı sıcak bir iç mekân ve güneşten korunma ortamı sunuyor. 2018’de tamamlandığında, bu benzersiz istasyon bölgenin kentsel simgesi ve tüm bölge için çok önemli bir aktarma noktası haline gelecek.

Køge sahil yolu şeridi Danimarka’daki en işlek otoyoldur ve banliyö trenleri için ayrılan demiryolu hattı boyunca Kopenhag’a doğru yönlenir. Yakında, yüksek hızlı çift demiryolu hattı seyahat edenlere ve işle ev arasında tren kullananlara şehre gidip gelmeleri için daha yeterli olanaklar sunacak. Bu yeni yüksek hızlı trenlerin gereklerini karşılamak için bölgenin yeni bir aktarma istasyonuna ihiyacı vardı. DISSING+WEITLING ve COWI ile işbirliğindeki Danimarka firması COBE, yeşil bir park ve toplu taşıma kolay ulaşım gibi yayayı gözönüne alan düzenlemeleri bir araya getirerek uluslararası yarışmada birinci geldi.

COBE’nin kurucusu ve yaratıcı direktörü ola Dan Stubbergaard, “Køge şehrinin şu anda uğramakta olduğu bir dönüşüm – yenilik, öncülük ruhu ve cesaretle nitelenen bir dönüşüm– sembolünü tasarladık,” diyor. “Bu dönüşüm köprüyle, çevresindeki parkla ve araçla ulaşım kolaylığıyla yansıtılacak ve somutlaşacak; proje bölgenin bir kavşak noktası olmasının yanısıra, alan için belirgin bir kent simgesi ve sürdürülebilir bir geleceğe doğru Danimarka’nın mücadelesinin bir sembolü olacak.”

225 metre uzunluğundaki tüp köprünün dış cephesi çevresindeki altyapı sistemlerinin malzemeleriyle  uyumlu şekilde prefabrik çelik plakalarla giydirilmiştir. İç mekânda yayalar sıcak ahşap kaplama (lamella), kuzey manzarası, ortak oturma ve dinlenme alanlarıyla karşılanıyor. İç kısım güneye bakan dış cephenin kapanmasıyla güneşten korunuyor. Proje yapımının 2016’da başlamasına ve 2017’de bitirilmesine, yeni tren hattının 2018’de faaliyete geçmesine karar verildi.

Kaynak : http://inhabitat.com/winning-design-for-copenhagens-koge-north-train-station-is-a-spectacular-tubular-bridge/

Koge-North-Station-COBE-DISSINGWEITLING-COWI-5 Koge-North-Station-COBE-DISSINGWEITLING-COWI-4 danimarka tren istasyonu

Daha Fazla Göster

İpek Bakır

'81 Ankara doğumluyum. Peyzaj Mimarlığı ve İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Mimarlık, sanat, dil üzerine ve kendime yakın bulduğum başka alanlarda da Gercekbilim okuyucuları için çeviriler yapacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu