Sorting by

×
Alternatif EnerjiMimarlıkSanatTeknoloji Haber

Hub 01 Öğrenci Evi Her Öğrencinin Hayallerini Süsleyecek

Courtrai Katolik Üniversitesi (Belçika) , KATHO alışılmışın dışına çıkarak, yeni ve mobil bir öğrenci evi prototipi geliştirdi. Eski ve bayağı görünümlü standart öğrenci evlerinin tersine,  bu evler çok iç açıcı ve yaratıcı gözüküyor. Mimarlık stüdyosu dmvA Architecten and A3 Ontwerpburo, tarafından Hub_01 tarafından tasarlanan bu evler modern ve mobil tasarımları ile ilgi topluyor. Esnek yaşam alanları ve özel mobil uyuma üniteleriyle öğrenciler eğitimleri bitene kadar oldukça rahat bir ortamda yaşamış oluyorlar.

“ Esnek ve mobil yaşam alanları sayesinde  öğrenciler , her yerde ve her şekilde öğrenime alışmaları fikrine yoğunlaştık ” diyor Hub_01 öğrenci evi tasarımcıları. Böylece eğitim görmek oldukça ilham verici olabilecek. Bunu ” Eğitimsel Tasarım “ olarak adlandırıyorlar.
Tasarımın merkezinde geniş bir buluşma salonu var. Bu salonda öğrenciler fikir alışverişinde bulunuyor, ya da kafa dinliyor. Merkez salona 6 farklı oda bağlanmış durumda, ayrıca banyolar ve ortak bir mutfak mevcut. Bu odalar portatif ve öğrenciler öğrenimleri boyunca bu bölümleri kendileriyle birlikte taşıyabiliyorlar.

Evin tepesinde ve çevresinde bulunan güneş panelleri ve rüzgar türbinleri sayesinde ev kendi kendine yetebiliyor. Çevre bilincine sahip Pasif Ünite sayesinde, öğrenci evinin enerjisi kolaylıkla kontrol edilebiliyor ve ölçülebiliyor. Böylece öğrenciler çevre bilincine sahip oluyorlar.

Evde bulunan farklı üniteler farklı  özelliklere sahip. Mesela The Street Life (Sokak Yaşamı) adı verilen ünite;  grafitti sanatçılarına, genç artistlere ve çatıda bulunan kaykay rampasıyla kaykaycılara alternatif bir hayat sunuyor.  iTechno ünitesinde ise dış dünyayla interaktif iletişim sağlanarak öğrencilerin sosyalleşmeleri sağlanmış. Her oda modern bir şekilde dekore edilmiş ve gerçekten oldukça iç açıcı gözüküyor. Modern ve teknolojik imkanlar oldukça yüksek seviyede tutulmuş.

İlk yapılan Hub_01 öğrenci evi prototipi 225 m2 alana sahip 2011 Nisan’ ında açıldı. Bir sonraki proje ise konuk öğretmenler ve uluslararası öğrenciler için olacak .

 

 

Kaynak : http://www.gizmag.com/hub-01-mobile-student-housing/25816/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu