Teknoloji HaberYeni İcatlar

Boom Süpersonik Yolcu Uçağı Prototipi Üretti

Havacılık üzerine çalışan startup şirketi BoomTechnology, Concorde’un ihtişamlı günlerine özlem duyanlara XB-1 Supersonic Demonstrator adlı prototiple umut veriyor. Uçak 21. Yüzyıla uygun tasarlandı.Uçak, havayolu ve havacılık idarecileri ile haber medyasının daveti üzerine, (16 Kasım 2016) şirketin Denver, Colorado’daki Centennial Havaalanı’ndaki Hangar 14’de sergilendi. XB-1, üretim uçaklarından belirgin bir şekilde küçük olmasına rağmen delta kanatın özelliklerini sergiliyor.

XB-1, F-18 lerde de kullanılan üç bitişik non-afterburning(sonradan yanmasız) motoruyla beraber patentli değişken geometrili emiş ve egzos ve karbon kompozit malzemeler içeren General Electric J85-21 motora sahip. Boom, uçağın tasarımının Franco-Britishe Concorde’un yapımı ve işletmesinden alınan derslere dayandığını ve tasarım ekibinin NASA, SpaceX ve Boeing’den tecrübeli personellerin içerdiğini söylüyor.

Boom, afterburnera olan ihtiyacı ortadan kaldırdığı için XB-1’in Concorde’dan daha verimli olacağını ve Mach 2.2 hızında (1.451 mph, 2.335 km / s) yüzde on daha hızlı uçacağını iddia ediyor .

İki kişilik ekip ve opsiyonel bir test mühendisi taşıyacak şekilde tasarlanan prototipin kanat genişliği 5 m, kalkış ağırlığı 13.500 lb (6.100 kg). Buna ek olarak, prototipin kanat genişliği 60 ft (18 m),  55+6 yolcu kadar mürettebat ve 9000 nm (10.300 mi, 16.700 km) menzili olacak.

Virgin Industrial Group’un kurucusu Sir Richard Branson, uzun yıllardır havacılıktaki gelişmeler ve yüksek hızlı ticari uçuşların geliştirilmesine karşı oldukça tutkuluydu.  “Uzaydaki bir yenilikçi olarak, Virgin Galactic’inBoom’la çalışmak için verdiği karar çok kolay oldu. Boom’un ilk 10 uçak iskeletine bir seçenek sunmaktan heyecan duyuyoruz. Virgin Galactic’in üretim kolu TheSpaceshipCompany aracılığıyla, paylaştığımız hırsların bir parçası olarak uçuş testi desteği ve işlemleri ile mühendislik ve imalat hizmetleri sağlayacağız, “dedi.

Kaynak: http://newatlas.com/boom-xb-1-prototype/46452/?li_source=LI&li_medium=default-widget

 

Daha Fazla Göster

Doğukan Gürel

Hacettepe Üniversitesi Kimya bölümünde lisans eğitimimi sürdürüyorum. Bilim ve müzilk ilgilendiğim alanlardır. Edgeflame grubunda aktif olarak davul çalıyorum. Aynı zamanda Gerçek Bilim'de size bilim ve teknolojideki son gelişmeleri aktaracağım. Bertrand Russell'ın da dediği gibi; " Önyargının ve zalimliğin asıl kaynağı korkudur. Korkunun üstesinden gelmek bilgeliğin ilk adımıdır."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu