Sorting by

×
MekatronikMühendislikTeknoloji Haber

UPS Kendi Kendine Giden Kargo Kamyonlarını Deniyor

Amerikan kargo firması UPS son nesil teknolojileri kullanarak kargo sektöründe öne geçmeye çalışıyor. Elektrikli minibüsler, bisikletler ve dronelar derken sonunda otonom(kendi kendine giden) nakliye tırlarına ilgi duymaya başladı. Bir kaç aydır Arizona otobanında denemeler yapan UPS, TuSimple girişim şirketiyle hedefine ulaşmayı amaçlıyor.

Daha önce US Posta Servisiyle çalışan TuSimple Phoenix ile Dallas arasında otonom kamyonları denemişti.

ABD’de kanun gereği, otonom kamyonlarda acil durumlarda devreye girecek insan operatörler olmak zorunda. Bu denemelerin arkasındaki fikirse ilk olarak otonom sistemleri valide ederek, onları bir an evvel yola çıkarmak.

UPS ise TuSimple’ın kendi kendine giden kamyonlarını kullanarak 4. Seviye otonom sürüşü anlamayı düşünüyor. 4. Seviye otonom sürüşte, tüm yol boyunca bilgisayar kontrolü sürüyor. Mayıs’tan beri süren otonom sürüşlerde Phoenix ve Tucson, Arizona arasında bir çok kargo taşındı. Kamyonlarda bir sürüş mühendisi ve bir şoför tüm prosesi gözlemliyor.

UPS gelişmelerden mutlu olmalı ki, şirketten küçük bir hisse bile aldı. Otonom sürüş hem yakıt masrafları hem de kirlilik açısında potansiyel taşıyor. Ayrıca güvenlik açısından giderek otonom sürüş önem kazanıyor.

TuSimple bu teknolojinin gelecekte önemli bir rol oynayacağına inanıyor.

Kaynak:  UPS

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu