Sorting by

×
Teknoloji HaberYeni İcatlar

Garmin Hud Ön Cama Yansıyan Görüntülü Navigasyon Sistemi

Son model arabalarda gördüğümüz, ön cama yol bilgisayarından aldığı verileri aktaran göz hizası göstergesi (HUD-Head Up Display) artık Garmin HUD akıllı telefon cam göstergesi sayesinde eski veya düşük modeldeki araçlara da uygulanabilecek. Garmin’ in ürettiği bu cep boyutundaki portatif HUD kablosuz olarak cep telefonunuzdaki navigasyon yazılımına bağlanıyor, size yolları ve yararlı bilgileri gösterebiliyor.

Garmin’in ürettiği bu ilk portatif baş üstü göstergesi, iPhone, Android veya Windows 8´li telefonlara bluetooth ile bağlanarak Navigon ve Street Pilot yazılımları  ile size gerekli bilgileri ön camınıza yansıtarak gösteriyor.

Cam yansıtılan bilgiler sayesinde sürücüler ilk bakışta , yönlendirme, hız ve mesafe gibi bilgileri okuyarak yol hakkında kolayca bilgi edinebiliyor. Ayrıca bu gösterge  hızınızı, yoldaki hız limitini, kameraları ve potansiyel gecikmeleri gösterebiliyor.

Kullanıcılar ister cama yansıtılan görüntüyü, ister cihazın kendi ekranını kullanarak istediği bilgileri görüntülebiliyor. 7700 cd/m2 gücündeki vakumlu floresan ekran sayesinde ışık durumuna göre ekrandaki bilgileri yeşil veya kırmızı olarak görebiliyorsunuz. Cihaz otomatik olarak parlaklık ayarı yaparak, gün ışığında veya gece yazıları okunabilir kılıyor.

Ayrıca akıllı telefonunuzun veya araba bluetooth ses sisteminizden bilgileri aktarabilen cihaz bilgi vereceği zaman müzik sesini kısabiliyor.

277 gram ağırlığındaki aygıt (10.8 x 8.8 x 1.9 cm) boyutlarında ve USB portu sayesinde sürüş esnasında şarj edilebiliyor.

Garmin HUD göstergenin yurtdışı satış bir süreliğine 129,99 dolar olsa da , yazılım için ekstradan 30 dolar ödemeniz gerekiyor. Umarım bu sistem ülkemizde fahiş fiyatlara satılan sistemlerden olmaz.

Kaynak : http://www.gizmag.com/garmin-portable-hud-navigation

garmin hud öncama yansıyan bilgiler-gerçek bilim

garmin öncam göstergesi-gerçek bilim

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu