Sorting by

×
Teknoloji HaberUzay-Zaman

Çok Gizli İnsansız X-37B Uzay Uçağı En Uzun Yörünge Rekorunu Kırdı

x-37b-lands-0

ABD Hava Kuvvetlerinin çok gizli projesi insansız  X-37B uzay uçağı Kaliforniya Vanderberg Hava Üssü’ne indi. İnsansız ve yeniden kullanılabilir uzay mekiği yörüngede 674 gün dolaşarak  rekor kırdı. Hava Kuvvetleri’nin verdiği bilgiye göre 30’uncu Uzay Kanadı tarafından gözlenen mekik otomatik iniş prosedürünü başarıyla tamamladı. 25 Ekim 2012’de X-37B Yörünge Test görevi 3(OTV-3)  görevinde Atlas/Centaur  tarafından fırlatılan mekik OTV 2 ‘nin (5 Mart 2011-16 Haziran 2012) rekorunu da kırmış oldu. Cuma yapılan inişle birlikte yörünge programı 1367 güne ayarlandı.

Normalde OTV -3 görevinin doğası gereği oldukça sıkı güvenlik önlemleri alındı ve X-37B “ risk indirgeme, deneysellik ve operasyon geliştirme için “ tasarlandı. Program başladığından beri , bu denemelerin uzay silahları , malzeme testleri ve keşif için yapıldığı üzerine spekülasyonlar var. ABD hava kuvvetleri iddiaları reddediyor. Adı gizli X-37 B program müdürü, “ OTV-3 ‘nün inişi bu programı karakterize ediyor. Bu görev tekrar uçabilir uzay uçakları için en uzun süreyle beraber önemli bir gelişmeye işaret ediyor. Sıkı çalışma ve adanmışlık sayesinde tüm ekibimiz büyük gurur içinde” diyor.

OTV-4 projesi önümüzde yıl Cape Canaveral’dan fırlatılmaya hazırlanıyor.

Kaynak : Gizmag 

x-37b-lands-2
Teknisyenler inen uçağı kontrol ediyor

x-37b-iniyor

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu