Sorting by

×
Alternatif EnerjiDoğa ve ÇevreMimarlıkMühendislikVideobilim

Dünya’nın İlk Gelgit Lagünü Sayesinde 155,000 Eve Elektrik Sağlanacak

tidal-lagoon-swansea-bay

Tidal Lagoon Swansea Bay from Preconstruct on Vimeo.

RenewableUK enerji şirketi tartışmasız deniz enerjileri konusunda bir dünya lideri.  Swansea Körfezi’nde gelgit enerjisiyle çalışan dünyanın ilk insan yapımı lagününü yapmayı planlıyor. Gelgit enerjisi sayesinde yenilenebilir bir enerji üretecek firma 155,000 eve enerji götürecek. Yenilenebilir enerji dünyada gittikçe önem kazanan bir sektör oldu. 2011’de Kaliforniya ve Stanford Üniversitesi’nden araştırmacıları yürüttüğü çalışmada dünyadaki evlerin tümünün 20 ila 40 yıla kadar temiz enerjiyle donatılabileceğini öngörmüştü. Yenilenebilir enerji olarak gelgit enerjisini kullanmak ise oldukça sıra dışı bir fikir. İngiltere’den araştırmacılar dalga ve gelgit enerjisi sayesinde İngiltere’nin elektrik ihtiyacının % 20’sini karşılayabileceklerini düşünüyorlar. Bununla beraber maliyetlerin düşmesiyle ticari bir persfektifin kazanılabileceğini belirtiyor.

Swansea Körfezi’ndeki gelgitler 10,5 metreye kadar varabiliyor. Yani gelgitten enerji elde için ideal bir yer. 9,5 km’lik bir lagün duvarı inşa edildiğinde 550 metrelik türbin konutları kurulabilecek. Türbinler gelgit yükselip alçaldığında suyun gitmesine imkan verecek. Lagüne 25 türbin yerleştirilebilecek. Bu sayede 320 Megavata kadar  enerji sağlanarak 120 yıl boyunca kullanılabilecek bir tesis kurulabilecek. Ayrıca bu lagünde sanat,kültür, eğitim,rekreasyon ve korunum aktiviteleri yapılabilecek.

Ayrıca lagünün çevresinde denizcilik ,kürek çekme ve lagün duvarı boyunca bisiklet,koşu gibi spor aktiviteleri yapılabilecek. Ayrıca lagün hakkında bilgi veren bir ziyaretçi merkezi de mevcut olacak. Lagünün fikri Nationally Significant Infrastructure projesinde kabul edildi . Plan ve lisans kararları 2015’in başlarında verilecek. Videoda lagüne ilişkin bir tanıtım göreceksiniz

Kaynak : Gizmag 

tidal-lagoon-swansea-bay-1 tidal-lagoon-swansea-bay-2

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu