Sorting by

×
Mimarlık

Fırtınalara ve Tsunamiye dayanıklı Tsunami Evi Tasarlandı

Katrina kasırgasından, Kuzey Amerika’yı vuran kutup fırtınalarına kadar Amerika sürekli tehlikeli hava koşullarıyla mücadele ediyor. Özellikle katrina kasırgası gibi kasırgalar can kaybının arttığı düşünülürse neden daha dayanıklı evler yapılmadığını sorguluyorlar.  İşte Northwest mimari tarafından tasarlanan Tsunami Evi güçlü rüzgarlar, fırtınalar hatta tsunamilere karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış. Evet doğru duydunuz, tsunamilere bile dayanabilen ev yaptılar.

Camano Adası, Washington Amerika’da sellere alışkın bir bölgede yapılan bu 2 katlı ev yüksek hızlı tsunami dalgasına karşı koyabilecek şekilde tasarlandı. Ev yerden 1,5 metre yüksekte tasarlanmış. Alt kata sel odası adı verilmiş. Farklı kullanım amaçlarıyla kullanılabilecek bu geniş alan tsunami geldiğinde üst kata kaçmak için tasarlanmış.

Asıl yaşama alanı zaten ikinci katta ve bu kısma çelik bir merdivenle çıkılıyor. Burada mutfak, yemek alanı, ebeveyn odası, merdivenle çıkılabilen bir çatı katı odası var. Tasarım daha çok beton ve cam malzemeden oluştuğundan maliyeti düşük. Yine de iç mekanda sıcaklık sağlamak için sedir ağacı kullanılmış. Ayrıca pek çok pencere sayesinde ortama doğal ışık sağlanmış. Yine dev bir tsunami karşısında bu eve ne olacağı bilinmiyor. Ayrıca mega tsunami adı verilen boyları 500 metreye ulaşabilen tsunamilerde zaten hayatta kalacak pek bir şey olabileceğini sanmıyorum. Böyle bir felakette muhtemelen dünyanın pek çok ülkesinde yaşam biter muhtemelen. 

Umarız Tsunami gibi felaketler tekrar yaşanmaz. 

Kaynak :

http://www.gizmag.com/tsunami-house-designs-northwest-architects/30392/

tsunami_house-15 tsunami_house-6 tsunami_house-0 tsunami_house

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu