Sorting by

×
MimarlıkSanat

STOCKHOLM TASARIM HAFTASI İLGİNÇ TASARIMLARA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

New York, Paris ve Milan moda haftalarına ev sahipliği yapa dursun, bu soğuk Şubat ayında, Stockholm tasarım haftasına ev sahipliği yapıyor. İskandinav sanatçılar, tasarımcılar ve mimarların son projelerini Stockholm’ de sergiliyorlar. Düzenlenen şovlar sayesinde İskandinavların tekdüze IKEA mobilyalarının aksine, daha etkileyici ve çarpıcı ilginç tasarımlarını görebilirsiniz.

İsveçli mimar Gert Wingårdh ve Hollandalı illüstratör Kustaa Saksi tarafından hazırlanan 1120 kat kağıt ya da diğer bir tabirle 11,000 ayrı A3 yaprağından oluşan bu eser 44,000 bağlantı noktasına sahip.  Bu esere “ Merhaba!  İletişimin Anatomisi” (Hello! Anatomy of Communication) adı verildi. 200 metrekare alan kaplayan bu eser için küçük orman gittiğini düşünüyoruz.

Wingårdh tepeden kümbet şekliden asılan kağıtları tasarlarken, içerde kolayca konuşmacılar sunum yapabiliyor. Sanatçı Kustaa Saksi ise aşağı kadar her kağıda şekil vererek kubbe şeklini almasını sağladı.

Robotlar ve değişik tasarımların yer aldığı sergi oldukça ilgi çekici. Şovun sonunda kullanılan kağıtlar geri dönüşüme yollanarak, elde edilen gelir kimsesiz çocuklara bağışlanacak. Sergide aşırı tüketime dikkat çekilmek isteniyor.

ABB firmasının ürettiği robot ise, kibarca camların tozunu alarak, değişen tüketici alışkanlıklarını göstermek istiyor.

Diğer bir devasa eser  ise misafir sanatçı Nendo Japon tasarım stüdyosundan Oki Sato tarafından yaratıldı. Büyük fuaye kurulumuyla plastik köpük tabakalardan yapılan giriş ile karlı dağlar ambiyansı verilmek istenmiş. “80 Katlı Dağlar “ adı verilen sunum ile bitişin konseptini tanımlayan pikler ve artışlar sunulmuş. Bu ilginç tasarımlar beyazın öyküsü sürrealize ediyor.

Bütün bu ilginç tasarımlar bir süreliğine Stockholm tasarım haftasında sergilenecek.

Kaynak : http://www.gizmag.com/stockholm-design-week/26162/

 

Hello! Anatomy of Communication
Hello! Anatomy of Communication
Katlanabilir Masa
Katlanabilir Masa
Sıkıştırılmış ağaçtan sandalyeler
Sıkıştırılmış ağaçtan sandalyeler
Robot toz alıcılar
Robot toz alıcılar

stockholmdesignweek-9 stockholmdesignweek-5 stockholmdesignweek-4

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu