Sorting by

×
BiyolojiDoğa ve Çevreİlginç BilimTıp ve Sağlık

Kahvenin İçindeki Proteinlerin Morfin Benzeri Etki Yarattığı Keşfedildi

kahve ağrı ilişkisi

Brezilyalı bilim insanları kahvedeki bir proteinin morfin gibi ağrı kesici etkileri olduğunu gösterdi. Brezilya Üniversitesi ve eyalete bağlı Brezilya Tarım Araştırmaları Birliği-Embrapa tarafında yapılan araştırma ilginç bulguya ev sahipliği yapıyor.

Embrapa genetik ve biyoloji bölümünün, Brezilya Üniversitesi’yle ortak çalışması sonucu önceden bilinmeyen protein fragmanlarının morfin benzeri etkiler yaratarak analjezik  ve hafifçe sakinleştiren bir etkisi olduğunu gösterildi.

Ayrıca şirketin laboratuar fareleri üzerinde yaptığı testler opioid peptitlerin yani doğal biyolojik moleküllerin, farelerde morfine göre daha uzun etkiye sahip olduğunu gösterdi.

Embrapa’nın söylediklerine göre,  bu keşfin sağlıklı yemek endüstrisinde ‘biyoteknolojik potansiyeli ‘olduğu ve mezbahalardaki hayvanlardaki stresi azaltmada kullanılabileceğini belirtiyor.

2004 yılında Embrapa ve Brezilya Üniversitesi’nin katkılarıyla kahvenin fonksiyonel genom dizilimini yaparak, kahve genlerinde tohum kalitesinin arttırıcı çalışmalara dair büyük bir adım atılmıştı.

Kaynak : http://medicalxpress.com/news/2015-01-brazil-coffee-protein-morphine-effect.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu