Sorting by

×
Bilimsel GelişmeGenetikTıp ve SağlıkVideobilim

CRISPR Gen Düzenleme Aracı İlk Kez İnsanda Kullanıldı

Çinli bilim insanları güçlü CRISPR-Cas9 düzenleme aracını ilk kez bir akciğer kanseri hastasında kullanarak, insan üzerinde kullanıma geçti. CRISPR adı verilen bu gen düzenleme teknolojisi aynı bir genetik makasa benziyor. Böylece DNA’nın istenilen bölümleri kesilerek, hastalığa neden  olan genler alınabilir ve yerine yararlı genler eklenebilir. Bu teknoloji sayesinde kanserle savaşabilir ya da diğer hastalıklar çözümlenebilir. Ayrıca bitkilerde ve hayvanlarda verim arttırılabilir.
Sichuan Üniversitesi’nden Onkolog Lu You liderliğinde yürütülen çalışmada, bu teknik kullanılarak bağışıklık hücreleri modifiye edilerek, metastazlı küçük olmayan akciğer kanseri hücrelerine karşı  vücudun savunma mekanizması güçlendirilmeye çalışılıyor. Basitçe anlatırsak; bağışıklık sisteminde T hücreleri adı verilen beyaz kan hücreleri var.Bunlar kanser olabilecek anormal hücreleri tespit ederek, onları öldürüyor. T hücreleri PD-1 proteini adı verilen programlanmış hücre ölümü mekanizmasını kullanıyor. Bu hücrelerin görevi bittiğinde bu protein kapanır, fakat kanserli hücreler bu proteini çok daha erken kapatarak vücudun bağışıklığını zayıflatır ve tümör büyümesine neden olur.

Araştırmacılar hastadan immün hücreleri örneği toplayarak, CRISPR-Cas9 gen aracını kullanarak PD-1 düzenlenen geni kaldırıyor.Ekibin deyimiyle bu yeni PD-1 nakavt T hücreleri laboratuarda üretilerek, çoğaltılıyor. Sonrasında hastaya geri enjekte edildiğinde, kanserin immün sisteme karşı kullanacağı PD-1 proteini olmadığında, T hücrelerinin kansere karşı savaş açarak, tümörü öldürmesi umut ediliyor.

Etik Onaylar Veriliyor

Bu denemeye Temmuz ayında etik onay verildi, sonrasında T hücreleri toplanarak, CRISPR ile düzenlendi ve 28 ekimde ilk kez hastaya enjekte edildi. Araştırmacılar halen hastanın durumuna dair detay vermese de , tedavinin iyi gittiği ve ikinci enjeksiyonun planlandığı belirtildi. Bu denemenin amacı prosedürün güvenliğini belirlemek olsa da, 10 hastanın daha tedavi edileceği birkaç enjeksiyon yapılacağı belirtildi.

Araştırma Nisan 2018’de sonuçlandırılacak.Önümüzdeki sene Pennsylvania Üniversitesi ve Pekin Üniversitesi tarafından CRISPR-Cas9 insan denemeleri yapılması bekleniyor.

Kaynak : http://newatlas.com/crispr-gene-editing-first-human-trial/46453/

Altyazıyı türkçe yaparak izleyebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu