Sorting by

×
BiyolojiDeneyselGenetikİlginç BilimTıp ve SağlıkÜtopya

Japonya’dan İnsan-Hayvan Hibriti Canlı Deneylerine Onay Geldi

Kök hücre biyoloğu Hiromitsu Nakauchi yıllardır bu anı bekliyordu. Yıllar süren planlamadan sonra, ısrarcı bilim insanı en tartışmalı bilimsel çalışmalardan birini gerçekleştirmek için devletten onay almayı başardı:insan-hayvan hibriti embriyo deneyleri.

Tüm dünyada benzeri araştırmalar etik açısından yasaklanıyor ve sınırlanıyor. Fakat Japonya artık resmen bu yasağı kaldırarak Pandora’nın kutusunu açmış oluyor.Bu yılın başında, ülke hibrit embriyoları taşıyıcı hayvanlara yerleştirmeyi yasal hale getirdi.

Baş kök hücre araştırmacısı Hiromitsu Nakauchi, Tokyo ve Stanford üniversiteleri arasında yıllardır mekik dokuyor. Böylece koyun veya domuz gibi hayvanlarda özelleştirilmiş insan organları yetiştirme rüyasını gerçekleştirebilecek.

Sadece ABD’de bile 116,000 hasta organ nakil sırasında bekliyor, Nakauchi ise fikrinin işe yarayacağını düşünüyor.

Fakat nihai hedefe ulaşmak için halen gidilecek çok yol var. Sonraki aşamada ise Japonlar bakanlık yetkilileri tarafından onay verilmeliydi. Nakauchi 2014 yasağından beri onay verilen ilkaraştırmacı oluyor. Araştırmacı işleri yavaştan alarak,kamu güvenini sağlamak istiyor.

“Hemen insan organlarını üretmeyi ummuyoruz fakat bu aşamadan ilerleyerek araştırmamızı geliştirerek bilgimizi arttıracağız,” diyor Nakauchi .

Bu deneyler sıçan ve fare embriyolarına indükte pluripotent kök hücrelerin enjeksiyonuyla başlayacak. Genetik olarak manipüle edileceğinden pankreas olmayacaklar.

Hedefimiz insan hücreleri için kemirgen embriyolarını kullanarak pankreas üretmek. Ekip 2 yıl boyunca kemirgenlerin gelişmesini ve büyümesini inceleyecek. Böylece organ ve beyin gelişimlerini inceleyecekler. Araştırmacılar sonrasında aynı çalışmaları domuzlarda uygulamak için onay isteyecekler.

İnsan Kök Hücreleri Hayvan Beynini Ele Geçirmemeli

Geçmişte domuz-insan ve koyun-insan embriyoları üretilse de, bunların gelişmesi her daim engellendi.

Bu araştırmaların en büyük korkularından biri ise , insan kök hücreleri bir kere enjekte edildiğinde, gerçekten hayvanın içine nüfuz edebilecek olması ve bu hücrelerin ne gibi hücreler üretebilecek olması.

Nakauchi ve ekibi bu uygulamada sadece pankreas oluşturmayı hedeflese de, kemirgen beyninde % 30’dan daha fazla insan hücresi tespit ederse deneyi askıya alacak. İşte bunlar hükümetin insanlaşmış bir hayvanın hayata gelmesini engellemek için öne sürdüğü koşullardan birini oluşturuyor.

Her şeye rağmen, Nakauchi bunun gerçekleşmeyeceğini düşünüyor. Geçtiğimiz o ve arkadaşları ilk insan-koyun embriyosunu yapmış ve 29 gün sonrasında imha etmişti. Bu hibrit organ içermiyordu ve 10,000’den az insan hücresi içeriyordu.

“Biz insan hücrelerin sadece önemli organların üretiminde katkı yapabileceğini garanti etmeye çalışıyoruz. Yeni ve hedeflenen organ üretiminde, insan hücrelerinin istenmeyen bölgelere entegre olması hakkında endişe duymamalıyız, tabi yine de birkaç etik kaygı olacaktır,” diyor Nakauchi Stanford Medicine’in kış baskısında.

İnsan-hayvan hibriti deneyleri başarılı olursa, insanlar organ nakilleri için umut ışığı doğabilir.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/japan-just-gave-approval-for-scientists-to-work-on-human-animal-embryo-experiments

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Japonya’dan İnsan-Hayvan Hibriti Canlı Deneylerine Onay Geldi - winally.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu