AstronomiBilimsel Gelişmeİlginç BilimMühendislikUzay-ZamanVideobilim

OSIRIS-REx Uzay Aracı Bennu Asteroiti’nden Numune Aldı ve Dönüşe Geçti

20 Ekim 2020 TSİ 01:12’de, NASA OSIRIS-REX görevi kapsamında Dünya’dan 320 milyon  km uzaktaki Bennu asteroitinin yüzeyine inerek, gevşek yüzeyden numune almayı başardı. OSIRIS-REx uzay aracı ABD’nin ilk asteroit numunesi toplama görevinin bir parçasını oluşturuyor.

OSIRIS-Rex, böylece 101,000 km/s hızla uzayda hızla ilerleyen Bennu asteroidinin yüzeyinden el değmemiş bir numune alarak, bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere Dünya’ya getirecek.  

Her şey planlandığı gibi giderse, uzay aracı 3 metre uzunluğunda robot kolu TAGSAM’i(Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism-Dokun ve Numune Topla Mekanizması) 30 dakikada açtıktan sonra sadece 10 saniye çalıştırarak asteroitin yüzeyindeki gevşek moloz yığınından 50 gram numune toplayacak. Uzay aracı, bilim insanları ve mühendislerden oluşan bir ekip tarafından uzaktan kumanda edilecek ve sonra numune kaldırarak alacak ve Dünya’ya geri dönüş yolculuğuna başlayacak. Dünya’ya 2023 yılında ulaşması planlanıyor.

Araştırmacılar Bennu sayesinde  Güneş Sistemi’nin erken oluşumunda yer alan maddelere ulaşmayı planlıyor. Bu sayede Güneş Sistemimizin kökenine ait temel sorular aydınlatılabilir.

Ayrıca Bennu yakın-Dünya asteroiti olarak biliniyor, yani Dünya’ya 2100lerin sonunda çarpma olasılığı var. OSIRIS REX görevi sayesinde bu çarpışmadan kaçmanın yolları bulunabilir.

2200’e Kadar Dünya’ya Çarpma Olasılığı En Yüksek Gök Cisimlerinin Listesi https://www.gercekbilim.com/nasa-muhafiz-dunyaya-carpma-olasiligi-yuksek-asteroitler/ 

Bununla birlikte gelecekte asteroit madenciliği görevleri için kimyasal içerik araştırması yapılacak. Gelecekte asteroitlerden roket yakıtı elde edilmesi açısından da, asteroit madenciliği diğer bir önem arz ediyor.

Bununla beraber, Japon JAXA uzay ajansının Hayabusa-2 uzay aracı 2019 yılı başlarında Ryugu asteroitinden numune almayı başarmış ve Dünya’ya geri dönüş yolculuğuna çıkmıştı. Uzay aracının bu yıl aralık ayında Dünya’ya geri dönmesi bekleniyor.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/nasa-s-osiris-rex-is-about-to-land-on-asteroid-bennu-to-take-samples

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu